| Mihai_Alex_1994_ratz a întrebat:

Salut
In ultimul timp internetul meu merge foarte greu, dar asta numai cand sunt conectat la wireless si ma refer cu mult sub viteza pe care o aveam inainte. In urma unor teste de viteza facute pe internet, am observat ca viteza de download mi-a scazut dramatic, chiar sub cea de upload.
Cifrele:
Download Speed: 9039 kbps (1129.9 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 29655 kbps (3706.9 KB/sec transfer rate)

Asta este pe wireless, iar pe fir totul este normal:
Download Speed: 163285 kbps (20410.5 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 125893 kbps (15736.6 KB/sec transfer rate)

Stiu ca viteza trebuie sa scada atunci cand sunt pe wifi, dar tin minte ca acum cateva luni am mai facut un test si valorile aveau acelasi raport ca cele de pe fir, adica >downloadupload, doar ca ceva mai mici, undeva pe la 50000 kb/s respectiv 30000 kb/s. S-a intamplat oare ceva cu receiver-ul wifi din laptop?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Deci ai net de la RDS&RCS.Verifică setările din router și acolo vezi ca Qos să fie dezactivat.Această funcție teoretic ar fi trebuit să optimizeze banda de internet în funcție de consumatori.Real gâtuie rețeaua.de asemenea firewall-ul este bine să fie dezactivat și UpMP iarăși dezactivat.Nici o dată opțiunile implicite nu sunt cele bune!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Încearcă un reset la router. Apoi refă testul folosind testul de viteza de internet furnizat de furnizorul tău de servicii de internet.Succes

| Mihai_Alex_1994_ratz explică (pentru DeyCj):

Deja am facut reset la router si chiar am si cumparat un router nou cu viteza dubla, crezand sau mai bine spus sperand ca routerul este problema, iar testul a fost facut la isp, la digi mai bine zis.
De asemenea am si pus parola diferita la noul router deci deocamdata nu este posibil ca altcineva sa fie conectat.

| Mihai_Alex_1994_ratz explică (pentru DeyCj):

Download Speed: 80253 kbps (10031.6 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 91081 kbps (11385.1 KB/sec transfer rate)

Mult mai bine!
Am dezactivat Upnp si firewall, dar nu am putut gasi cum sa dezactivez Qos-ul, am cautat pe net si nu am gasit, uite aici routerul meu: Tp-link TL-WR841N poate tu reusesti sa gasesti, oricum s-a rezolvat problema, mersi mult.

| DeyCj a răspuns (pentru Mihai_Alex_1994_ratz):

Dacă aș vedea meniul mi-aș da seama imediat, așa de pe net mi cam greu să-mi dau seama
De asemenea la mtu valoarea trebuie să fie 1492(acolo la wan) iar conexiunea să fie pe always conected nu conected on demand(conectat la cerere)
De asemenea din câte am văzut în imagini ai acolo bandwish control și Qss.Vezi de acolo.De la bandwish control debifează tot ce e acolo și Qss-ul dezactivează-l și vezi cum se prezintă.

| Mihai_Alex_1994_ratz explică (pentru DeyCj):

Tipul conexiunii este PPPoE deci mtu nu-mi apare, este singura la care nu apare mtu, celelalte tipuri de conexiuni sunt: Dynamic IP, Static IP, Bigpond Cable, L2TP si PPTP. Bandwith control este dezactivat deja si QSS este pe buton la mine, nu prin meniu. Iar conexiunea este connect automatically, nu am always connected.

| DeyCj a răspuns (pentru Mihai_Alex_1994_ratz):

Deci ai net de la RDS&RCS.Verifică setările din router și acolo vezi ca Qos să fie dezactivat.Această funcție teoretic ar fi trebuit să optimizeze banda de internet în funcție de consumatori.Real gâtuie rețeaua.de asemenea firewall-ul este bine să fie dezactivat și UpMP iarăși dezactivat.Nici o dată opțiunile implicite nu sunt cele bune!

| Xpressurself a răspuns:

Pot fi foarte multe cauze incepand de la distribuitorul de internet pana la calculatorul tau care trebuie curatat. incearca un freeware ca ccleaner care iti curata ci browserul si ce mai e nevoie pe acolo. este presetat asa ca numai ii dai drumul insa nu strica sa arunci si o privire la setari.
eventual fa-ti o noua conexuine si fii sigur ca ai parola si nu se poate loga altcineva la router-ul tau

| Mihai_Alex_1994_ratz explică (pentru Xpressurself):

Mersi pentru raspuns dar imi curat calculatorul constant cu tune-up utilities.
Altcineva nu se poate loga, am facut update la intrebare si am mentionat ca tocmai am instalat router nou, crezand ca asta este problema, si am si schimbat parola.

| DeyCj a răspuns (pentru Mihai_Alex_1994_ratz):

TuneUp utilities îți strică windows-ul, și le mai trebuie și bani pe licență. Recomand o resoftare și șa nu mai folosești utilitare în genul.O excepție, dar și acest utilitare TREBUIE setat, și anume Glary Utilities.