| xVictor a întrebat:

Am 2 procesoare si practic nu stiu care e mai bun :/

Am citit comparatiile, comentariile, le-am comparat pe site-uri, practic am facut tot in afara de a le monta pe rand. De ce? Uitati raspunsurile :

1. Trebuie sa dezinstalez apoi instalez fiecare program ce tine de acel procesor. o simpla greseala si iar se duce... :D

2. Simplul fapt de montat si dezmontat ceva din calculatorul meu de la ultimul upgrade mi se par absurda deoarece abia daca intra o musca acolo :))

3. O data cu schimbarea / inlaturarea procesoarelor e risipa de pasta pentru ca trebuie schimbata sa nu ramana goluri si alte rahaturi.

Revnind. aveti link-urile mai jos. va rog sa va interesati si voi si sa-mi ziceti pe bune.

P.S. Tin sa mentionez ca am o placa http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/ 28gb ram, sursa imposibila ( adica super, mega, giga, ultra, fantastic de buna ) si oricele altceva foarte bun si singura problema e cu procesoarele.

Link-uri comparatii / individuale?

1.http://www.emag.ro/......D2BQS3BBM/

2.http://www.emag.ro/compare/D2BQS3BBM,DNW1S3BBM/

3.http://www.emag.ro/......NW1S3BBM/.

P.S.2. Procesorul este din seria R7 de la amd iar placa video dupa cum apare si in nume este din seria R9 deeeci. pot face crossfire? :D

P.S.3. pana sa achizitionez aceasta placa video pe acel 7650 foloseam o nVIDIA 730 2gb 128 bit iar pe aceasta am comparat procesoarele... pe 7650 mergeau jocurile mai bine cred. Multumesc anticipat dau funda.

6 răspunsuri:
| Cristi9025 a răspuns:

X4 870K e mai bun tinand cont ca nu poti face crossfire cu celalalt procesor deoarece singurele capabile crossfire cu procesorul sunt r7 240 si r7 250. La nuclee x4 870 e mai bun.

| xVictor explică (pentru Cristi9025):

Asta stiam dar de ce pe celalalt merge mai fluid? :/ nu stiu. mi se pare ceva mai frumos pe celalalt

| Cristi9025 a răspuns (pentru xVictor):

Foloseste r7le integrat pe unele chestii. E o functie automata sa nu foloseasca numai placa video pe aplicatiile care nu au nevoie de ea. Placa video integrata aia e mai buna la full use decat 25% din placa video curenta. Depinde ce jocuri joci. Daca joci doar dota, lol, gta samp, etc foloseste-l pe ala cu integrata. Daca joci csgo, gta 5, tomb rider, mortal kombat xl, etc. foloseste x4-ul.

| xVictor explică (pentru Cristi9025):

Oh. deci pana la urma tot la x4 am ajuns laughing celalat nu mi-l ia -.- degeaba le schimb ca nu mi-l mai ia :/ nu stiu dc si nu are nimic, nu e ars nu nimic. In fine. eu joc jocuri puternice cred ca o sa-mi iau un alt procesor mai bun decat astea 2 :/ ok Ms. mai astept si dupa ma decid in legatura cu fundita.

| Cristi9025 a răspuns (pentru xVictor):

Daca vrei ceva ok pentru ANUL ACESTA e bun (fara gluma) Pentium G4560 deoarece are 95% din performanta lui i3 7100 la doar 55% din pret. Daca vrei ceva bun pentru 1-2 ANI asteapta sa apara AMD Ryzen 3 1100 sau un Ryzen 5 1600 daca ai destui bani.

| xVictor explică (pentru Cristi9025):

Banii nu sunt o problema numai ca nu mai vreau sa investesc in pc-ul asta big grin am bagat destui bani, multumesc de raspuns. o sa evaluez fiecare optiune in parte, fiecare raspuns si o sa vad big grin