| xVictor a întrebat:

Am 2 procesoare si practic nu stiu care e mai bun :/

Am citit comparatiile, comentariile, le-am comparat pe site-uri, practic am facut tot in afara de a le monta pe rand. De ce? Uitati raspunsurile :

1. Trebuie sa dezinstalez apoi instalez fiecare program ce tine de acel procesor. o simpla greseala si iar se duce... :D

2. Simplul fapt de montat si dezmontat ceva din calculatorul meu de la ultimul upgrade mi se par absurda deoarece abia daca intra o musca acolo :))

3. O data cu schimbarea / inlaturarea procesoarelor e risipa de pasta pentru ca trebuie schimbata sa nu ramana goluri si alte rahaturi.

Revnind. aveti link-urile mai jos. va rog sa va interesati si voi si sa-mi ziceti pe bune.

P.S. Tin sa mentionez ca am o placa http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/ 28gb ram, sursa imposibila ( adica super, mega, giga, ultra, fantastic de buna ) si oricele altceva foarte bun si singura problema e cu procesoarele.

Link-uri comparatii / individuale?

1.http://www.emag.ro/......D2BQS3BBM/

2.http://www.emag.ro/compare/D2BQS3BBM,DNW1S3BBM/

3.http://www.emag.ro/......NW1S3BBM/.

P.S.2. Procesorul este din seria R7 de la amd iar placa video dupa cum apare si in nume este din seria R9 deeeci. pot face crossfire? :D

P.S.3. pana sa achizitionez aceasta placa video pe acel 7650 foloseam o nVIDIA 730 2gb 128 bit iar pe aceasta am comparat procesoarele... pe 7650 mergeau jocurile mai bine cred. Multumesc anticipat dau funda.

Răspuns Câştigător
| Ykuzo a răspuns:

AMD X4 870k este pe hartie mai bun la partea de procesare. Frecventele sunt mai ridicate dar poate difera de frecventele de baza (se pot obtine frecventele cu turbo boost pe toate cele 4 nuclee de 3.9 si/sau turbo boost maxim la un singur nucleu - 4.1, celelalte nuclee fiind la o frecventa mai scazuta)

Procesorul AMD A8 7650k are frecvente mai scazute. Frecventele pot sa difere si aici. Ce are in plus acesta este procesorul video integrat, deci poti folosi pc-ul fara o placa video, conectand monitorul la placa de baza (daca aceasta suporta placi video integrate) si bineinteles nu este recomandat pentru gaming sau aplicatii care necesita o placa video mai buna.

In concluzie, pe hartie, daca ai o placa video dedicata si nu te intereseaza cea integrata, procesorul AMD X4 870k este mai bun.

2 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Link-urile 1 si 3 nu merg. Daca pe acolo este un procesor din gama Ryzen, nu te mai gandi si cumpara-l direct. Procesoarele de la link-ul nr.2 nu isi merita banii. Ryzen este cea mai buna serie de la AMD indiferent ca este R3, R5 sau R7.
Link-ul de la pcgarage nu merge. Ca sa iti mearga Crossfire trebuie sa ai o placa de baza compatibila (socket AM4) cu functia AMD Crossfire Technology (apare la detaliile tehnice)

| xVictor explică (pentru Ykuzo):

Este vorba de procesorul 870k de la amd x4 iar celalalt amd a8 series r7 7650k. ambele sunt aproape identince :/ ambele sunt bune... probabil au mutat link-urile in fine, si nu stiu pe care sa-l aleg. Pe cel cu 7650 mi se pare ca imi functiona pc-ul mai rapid :/ nu stiu cum si nici dc pentru ca din benchmark-uri 870k e mai rapid :/ oricum e un pc low bugget si blocat pe high chiar ultra... momentan stau cu unul din aceste doua procesoare din diferite motive.

| Ykuzo a răspuns (pentru xVictor):

AMD X4 870k este pe hartie mai bun la partea de procesare. Frecventele sunt mai ridicate dar poate difera de frecventele de baza (se pot obtine frecventele cu turbo boost pe toate cele 4 nuclee de 3.9 si/sau turbo boost maxim la un singur nucleu - 4.1, celelalte nuclee fiind la o frecventa mai scazuta)

Procesorul AMD A8 7650k are frecvente mai scazute. Frecventele pot sa difere si aici. Ce are in plus acesta este procesorul video integrat, deci poti folosi pc-ul fara o placa video, conectand monitorul la placa de baza (daca aceasta suporta placi video integrate) si bineinteles nu este recomandat pentru gaming sau aplicatii care necesita o placa video mai buna.

In concluzie, pe hartie, daca ai o placa video dedicata si nu te intereseaza cea integrata, procesorul AMD X4 870k este mai bun.