| NoNameMyName a întrebat:

Am o placa de baza Asus p5kpl-am se motherbord si as vrea sa stiu daca urmatoarele componente pot fi folosite (fara a suprasolicita placa ) : Ram - 4gb ddr2 1600, CPU - Intel core 2 e8400 3.0ghz 6mb, GPU - amd ati radeon hd 6670 1gb ddr3. Va rog mult, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

"fara a suprasolicita placa" WTF? N-am mai auzit asa ceva in viata mea.

"Ram - 4gb ddr2 1600" DDR2 la 1600 mhz? Nu exista! Poate e DDR3
Placa de baza suporta maxim 4gb ram ( Dual Channel adica 2 x 2gb )

"Intel core 2 e8400" Duce si procesoare Core 2 Quad pana la Q9650.

Placa video e foarte slaba si are un consum foarte mare de 66w.
Spune ce sursa are sistemul! ( Daca e o petarda de ~80 lei s-ar putea sa crape in cateva saptamani si o sa-ti arda placa de baza si alte componente )

3 răspunsuri:
| NoNameMyName explică:

Stiu aflasem deja de pe www.pc-spec.com dar mersi oricum. nu stiu ce sursa am, dar vreau doar placa video sa stiu daca ar merge si da nu m-am uitat la ram eu vreau ddr2 de 800mhz sau 1066 dar am gasit. PS : imi poate lua placa de baza foc daca sursa e slaba?:)), daca da da-mi o sursa mai ieftina potrivita pentru cerintele mele ( nou, sh, nu conteaza ) Primesti funda cand vei face asta.

| CPAElites a răspuns (pentru NoNameMyName):

Ce buget ai pentru sursa? Una cat de cat icepe de la ~110 lei.

| NoNameMyName explică:

Bugetul ar putea fi chiar al tau dar sursa sa fie compatibila fara a se arde. PS : sursa mea e B-move atx 500w. E buna? Sper ca da.