| HeLps a întrebat:

Am o problema, am avut pc`ul la reparat si acum nu mia merge sa dau netul pe 100 mb, si trebuie sa il tin pe 10 mb, dar asa merge foarte greu.

Daca il dau pe 100 mb imi scrie cabel network is notumpluged, si cateodata imi da cate o secunda 100.0 mbps am bagat cablul in laptopul unu ipreten si lui ii mergea pe 100mb, multi au zis ca e de la placa de retea, dar nu a fost schimbata. Placa de retea este Realtek RTL8102/8103/8136 Family PCI-E FE NIC

Dau Funda! Multumesc.

9 răspunsuri:
| ale28bz a răspuns:

Incearca urmato-arele
Reinstaleaza driver-ul placi de retea
Schimba slotul la care e conectata in caz ca nu este incorporata
Scoate pc-ul din priza si apasa pe butonul de pornire la rece pentru a descarca condensatori de tensiune
Scoate bateria de Bios
Inceasca alta placa de retea

| HeLps explică (pentru ale28bz):

Sa vad daca am inteles bine, reinstalez placa de retea, scot pc`ul din priza si apas butonul de pornire, in schimb nu stiu care e bateria bios

| ale28bz a răspuns:

Le faci pe toate pe rând
Reinstalezi placa de reţea apoi dai restart dai să vezi dacă merge dacă nu treci la a doua soluţie şi iar încerci
Iar a 3 a bateria de bios e pe placa de bază şi e o baterie ca de ceas electronic ceva mai mare e metalică argintie e o baterie ca o mentosană, e prinsă cu o clemă e imposibil să o ratezi

| HeLps explică (pentru ale28bz):

Si dupa ce scot bateria aia ce fac?

| ale28bz a răspuns:

Astepti cateva minute si apoi o introduci din nou in lacasul ei si apoi pornesti pc-ul
si incerci conexiunea

| HeLps explică (pentru ale28bz):

Scuze ca pun atatea intrebari da sunt praff la pc`uri, care e butonul de pornire la rece?

| HeLps explică (pentru ale28bz):

Scuze ce pun atatea intrebari, dar sun praf la pc`uri, care e butonul de pornire la rece?

| ale28bz a răspuns:

,, pornirea la rece'' inseamna apasarea butonului de pornire fara ca pc sa fie conectat la o sursa de energie, aceasta pornire se face pentru a scoate intreaga tensiune din el, apesi acelasi buton cu ajutorul caruia pornesti de obicei pc ul numai ca de data aceasta nu e conectat la priza

| HeLps explică (pentru ale28bz):

Am inteles, multumesc