| HeLps a întrebat:

Am o problema, am avut pc`ul la reparat si acum nu mia merge sa dau netul pe 100 mb, si trebuie sa il tin pe 10 mb, dar asa merge foarte greu.

Daca il dau pe 100 mb imi scrie cabel network is notumpluged, si cateodata imi da cate o secunda 100.0 mbps, am bagat cablul in laptopul unui prieten si lui ii mergea pe 100mb, multi au zis ca e de la placa de retea, dar nu a fost schimbata. Placa de retea este Realtek RTL8102/8103/8136 Family PCI-E FE NIC

Dau Funda! Multumesc.

27 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Baga firul de net in pc si uita-te daca se aprinde un bec cu portocaliu langa cel verde si palpaie. Daca nu, placa de retea e dusa

| CinevaNou a răspuns:

Ce windows ai?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Am windows xp

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Cam nasol. Ai incercat sa cauti driveru pe net?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Pai nu ala cu realteck e driverul?

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

E posibil sa nu fie din moment ce nu merge cum trebuie. Placa de retea e integrata?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Netu in sine merge, dar nu merge pe 100 mbps, nu prea ma pricep la calculatoare, cum adica integrata?

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Pai sunt placi de retea intregrate pe placa de baza(care nu pot fi scoase) si placi adaugate ulterior intr-un slot pci.
Descarca asta http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.66-en.zip
Si la categoria mainboard, spune ce scrie la manufacturer si model

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Scrie asustek computer inc si la model p5kpl-am si in casuta de langa x.0x

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Http://www.asus.com/Motherboards/P5KPLAM/#support_Download_17
La os alege WinXP, apoi de la LAN descarca primul driver(Version 5.726.525.2009/6.223)
Instaleaza-l si da un restart.

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Tot nu merge la 100mbps

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Cum il setezi pe 100mbps sau 10mbps?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Pai eu vreau pe 100 mbps sa mearga mai repede, dar nu merge pe 100 asa ca il tin pe 10 mbps, pe 10mbps merge

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Dar de unde il setezi asa? Din device manager?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Network Connections / Local Area Connections ( dau dubu clik ) / proprietise / si dau la config, la advenced si in speed and duplex,

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Daca il dai pe auto ce se intampla?
Nu merge 100mbps nici full nici half duplex?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Nu, nu merge de niciun fel, daca il dau pe negation imi scrie aia cu network cable is unplugged

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Daca intri in safe mode with networking(apesi F8 in mod repetat dupa restart), merge?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Care e safe mod? sau mai exact cum intru in el>?

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Http://www.youtube.com/watch?v=cAamAg3dNFI
Numai ca tu o sa alegi "safe mode with networking"

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Intru in safe mod with networking si dupa dau restart sau il las sa mearga?

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Si ce se se intampla daca dau pe el adica imi sterge cv sdin pc sua ce?

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Dupa ce intri in safe mode with networking verifici daca aici merge cu 100mbps full duplex sau pe auto.
Nu iti sterge nimic, porneste doar cu minimul necesar, nu mai pornesc si alte programe(gen antivirus, mess, etc.)
Ca sa revii in modul normal ii dai restart din nou si nu mai apesi nimic de data asta.

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Ok incerc acum

| HeLps explică (pentru CinevaNou):

Adica nu ma pot juca jocuri?

| CinevaNou a răspuns (pentru HeLps):

Nici jocurile nu merg in safe mode. Dar cat stai in el doar testezi placa de retea, nu te joci. Dupa ce dai restart din nou o sa revina la normal.

| Goldenboy97 a răspuns:

Cumpara o placa de retea ca nu este scumpa, http://www.pcgarage.ro/placi-de-retea/tenda/l8139d/