| AlinB666 a întrebat:

am o problema. La orice joc (cs:go, lol, etc.) dupa cam o ora sau 2 imi da crash. Am incercat orice solutie pe care am gasit-o. Mi-am dat pana si reboot la pc de 3 ori dar degeaba. Toate jocurile imi merg bine, nu am probleme cu fps-urile, pe csgo am in jur de 150 dar tot imi da crash, pe lol e la fel. Am redus din graficile jocului dar degeaba, am dat update la toate driverele, am instalat unele mai vechi, am facut overclocking la procesor, downclocking, am incercat orice dar nimic nu merge.
Componentele pc-ului sunt :
Procesor : Ryzen 3 2200G, 3. 5ghz Radeon vega graphics, cu overclocking pana la 3. 7ghz.
Placa video : Nvidia GeForge 1050 Ti, 4Gb
Ram : 8Gb DDR 4
Memorie : 1T HDD
Placa de baza : Gigabyte B450M DS3H-CF (AM4)
Folosesc windows 10 home.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Mai intai trebuie sa vedem care e problema.
Printre variantele cele mai posibile se enumera supraincalzire, probleme cu sursa, probleme cu memoria RAM sau cu HDD/SSD.

Incearca PC-ul in OCCT ceva timp sa vadem temperatura la care ajunge si daca reprezinta asta o problema.
Apoi un utilitar pentru citirea datelor SMART (HDD santinel, Disk Checkup, etc. ) si memtest.

Iar daca tot nu gasim ceva e foarte posibil sa fie de la sursa.
Ne poti spune componentele, in special modelul exact al sursei sau cel putin fabricantul?

Ai mai avut probleme in trecut? De cat timp ai PC-ul si ce upgraduri ai facut?

| AlinB666 explică (pentru PainTech):

Problema a interveint dupa ce am dat update la toate driverele, deoarece voiam mai multe fps-uri in jocuri. Si am facut un mic overclocking la procesor. Dupa acestea cs:go-ul a inceput sa se blocheze, nu s-a blocat in mod normal, doar ecranul ingheta, dar ma puteam misca, impusca, etc, am asteptat ceva timp dar nu isi revenea la normal cu toate ca in rest pc-ul mergea perfect, era ca si cum nu s-a intamplat nimic. Iar dupa ce am vazut ce s-a intamplat ca sa fiu 100% sigur am scos overclocking-ul si am dat reboot la pc. Dupa ce am instalat cs:go-ul problema nu a disparut. Acum jocul imi da crash, doar ca nu ma pot misca dar muzica de pe fundal inca merge( de ex pe cs:go a fost aruncat un molotov iar eu auzeam sunetul de la molotov, dar nu in bucla, nu se repeta, doar se continua de parca molotovul ar fi acolo.) Iar in rest totul merge perfect. Sursa nu o stiu, am configuratia Red Goblin de la pc garage, din pacate configuratia nu mai e pe site-ul lor. Dupa 12 minute temperatura procesorului a ajuns la ~65 iar maximul a fost 75.25. https://imgur.com/a/x8X8BDC | https://imgur.com/a/acVts0y | https://imgur.com/a/V03tVPZ | https://imgur.com/a/xlPSQWB.

| PainTech a răspuns (pentru AlinB666):

Temperatura e in limite normale, PC garage nu se zgârcesc la configurațiile lor, presupun că e o sursă bună.

E foarte posibil ca problema sa fie de la driver. Verifică te rog daca există un restore point pe PC. Unele drivere/programe automate pentru drivere fac un restore point inainte sa se instaleze.

Daca nu exista restore point recent poți da rollback la drivere. Mai ales la cel de la placa video, cam asta as crede eu că face probleme.