| EmilioEscobar a întrebat:

Salut TPU!
Am o problema și sper sa ma ajutați cu ea, dau funda celui ce îmi va răspunde concret la ce spun
Am un pc și tot își da restart când joc jocuri gen pubg, cs cu setări ultra, in gta la fel dacă joc puțin timp se inchide brusc și după se deschide și in alte jocuri la fel.
Am un i7 4790, 16 gb ram ddr3 viper și placa video gtx 1060 AERO ITX 6gb msi, ssd VALUE tech 256 parca, hdd 500 și sursa de 400W, țin sa cred ca este din cauza sursei problema aceasta dar nu știu sigur de asta va intreb aici, când fac test pe funMark pentru placa video se inchide brusc tot așa și își da restart, o fi de vina sursa este prea slaba? DAU FUNDA PT SFAT!

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Vad doua posibilitati. Ori sursa ori probleme cu temperatura.
Chiar daca sura este micuta (400w) consumul tau total pe acel spec ramane sub 300w (85W procesorul + 120W placa video + max 80w restul).
Acum, la testul cu FurMark, depinde cat de repede se inchide.
Daca se oprese imediat dupa ce incepi testul, este o problema de power.
Daca merge cateva minute dupa care se inchide, avem o problema de temperatura.

Care este modeul placii de baza?
Exista o mica posibilitate ca sa fie si ceva de la placa de baza (exemplu: pentru seria de placi de baza X560 / X570 unde unul din senzorii OCS de USB este pus prea aproape de cip-ul video. Acesta se incalzeste si forteaza un restart. A fost reparata aceasta problema prin update de bios undeva in update-ul de Martie sau Aprilie)

| EmilioEscobar explică (pentru DrGeorge):

Se Închide imediat in teste pe funMark
Placa de baza
Dell Inc.
Model : 040DDP. A01

| DrGeorge a răspuns (pentru EmilioEscobar):

Bazat pe spec cred ca ne referim la un Optiplex 3020.
Daca versiunea de bios nu este peste v18 nu o sa suporte seria i7. Verifica versiunea de BIOS si daca este cazul pune cea mai recenta versiune.

Din cele mentionate suna mai mult o problema de power.

Verifica si daca totul este conectat cum trebuie la sursa, placa video si pinii de CPU (cei 4 pini de langa proc). Daca si aici totul este ok, incearca cu o alta sursa, sau daca ai un tester de surse verifica ce output face.

| EmilioEscobar explică (pentru DrGeorge):

La versiune BIOS scrie ca am:
Version: A20
Date: 27:05:2019

| EmilioEscobar explică (pentru DrGeorge):

Am totul conectat, am scos sursa am pus o iar, mâine îmi vine o noua sursa mai puternica, după ce o schimb revin cu un mesaj aici