| TaKuYa a întrebat:

am si eu nevoie de putin ajutor. Sunt pe cale sa-mi "remodelez" pc-ul si vreau sa stiu cam ce procesor imi puteti recomanda pentru placa de baza ASUS M2N68-AM Plus. Din cautarile mele, cel mai bun care il suporta aceasta placa de baza este un AMD Phenom II X4 965 Black Edition. De asemenea daca imi puteti recomanda o carcasa mai de "gaming" cam pana in 200 de lei ( eu m-am gandit la RAIDMAX Typhoon Black ) si sa-mi explicat cum sta treaba, adica daca imi puteti spune cum imi dau seama de ce dimensiune am nevoie, daca e rezistenta, daca are LED-uri care se vor aprinde automat si daca este de calitate, iar daca imi puteti recomanda un procesor mai bun pentru aceasta placa de baza care sa-l si suporte....Astept cu nerabdare niste raspunsuri! Multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| Twatwaffle a răspuns:

Ti-ar trebui ATX. Exista doar 40-50 de placi mai mari de ATX, care sunt pentru servere sau cine mai stie.Deobicei scrie mATX/ATX adica le suporta pe amandoua. Logic ca o placa microATX e mai mica decat una ATX.Carcasele "de gaming" duc oricum ATX-uri deci n-ai de ce sa-ti faci griji.

9 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

RAIDMAX-urile numai sunt in stoc pe nicaieri.Singurele carcase "mai de gaming" pana in 200 de lei ar fi cele RAIDMAX sau cine stie ce thermaltake la oferta.Totusi,am vazut ca RAIDMAX-urile nu-s in stoc pe nicaieri(in afara de una de la eMAG, la 229).Ca dimensiune, ai precizat decat placa de baza ASUS M2N68-AM Plus,care probabil e ATX. Poti vedea, la o carcasa, o specificatie numita format placa de baza (microATX sau mATX, extended ATX, XL ATX) etc.

| Twatwaffle a răspuns (pentru Twatwaffle):

Deci placa de baza singur incape.De procesor, probabil n-ai sa gasesti nimic mai bun decat Phenomul ala, deoarece placa duce pana in AM3+,iar FX-urile AMD au nevoie de FM2.In ceea ce priveste ledurile, ele sunt in general "incluse" in ventilator.Trebuie sa te uiti la specificatii (daca ) respectiva carcasa vine cu un ventilator si daca are led (sigur mentioneaza). Daca nu, poti cumpara tu un vent cu led.E 15-50 de lei in functie de marime, firma, culoare led etc.Si pardon, m-am repetat.

| TaKuYa explică (pentru Twatwaffle):

Pai si daca placa mea e ATX, mi-ar trebui microATX, extended ATX sau care? Sau sa scrie ATX? Adica acele adjective pentru ATX sunt pentru alte placi de baza care sunt extended sau etc?

| TaKuYa explică (pentru Twatwaffle):

Atunci iti multumesc mult de tot pentru toate sfaturile date! Funda e a ta!

| Twatwaffle a răspuns (pentru TaKuYa):

Daca mai ai intrebari poti sa incerci si pe forumuri de specialitate:pcgarage spre exemplu, sunt foarte prietenosi si-ti dau o gramada de sfaturi.E aiurea sa cumperi componente si sa nu-le poti folosi. Dupa stai sa-le dai la retur si aia e alta chinuiala...

| TaKuYa explică (pentru Twatwaffle):

Pai si care categorie din forum este pentru intrebari legate de pc. Adica sa postez lucruri de genul : Ajutor Remodelare PC sau d-astea...

| Twatwaffle a răspuns (pentru TaKuYa):

Normal.Poti chiar sa pui produse pe care vrei sa-le cumperi si oamenii isi dau cu parerea, iti sugereaza altele...Sunt o gramada de IT-isti si oameni priceputi.E forumul unui shop online www.pcgarage.ro.(cred ca forumul e www.mygarage.ro,oricum il gasesti pe site).

| TaKuYa explică (pentru Twatwaffle):

Am inteles, atunci multumesc anticipat!

| Twatwaffle a răspuns (pentru TaKuYa):

N-ai pentru ce!

| Twatwaffle a răspuns (pentru TaKuYa):

Ti-ar trebui ATX. Exista doar 40-50 de placi mai mari de ATX, care sunt pentru servere sau cine mai stie.Deobicei scrie mATX/ATX adica le suporta pe amandoua. Logic ca o placa microATX e mai mica decat una ATX.Carcasele "de gaming" duc oricum ATX-uri deci n-ai de ce sa-ti faci griji.