| Ciobanu_Gabriel_1995_ENel a întrebat:

am si eu o intrebare, de curand am cumparat un laptop si cand ma conectez la routerul wireless nu prin mai mult de o liniuta maxim doua cu toate ca routerul este la 2m de mine.Mentionez ca routeruleste unul ieftin la 50 tenda w316r si speram ca macar in camera sa am semnal bun. Sper sa ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri.

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Router Tenda este bunicel dar performanta lui la Wireless este slabut.
2 Conteaza setarile, la router cum le-ai setat, daca setarile sunt configurate correct poti sa ai o raza mai mare.
3 Conteaza si viteza la internet, aceea raza la router este in functie de conexiunea la net.
Tenda 150Mbps (dar sa ai o raza de 150 metri wireless) doar daca ai internet de 150Mbps, dar daca ai internet de 2Mbps desigur si raza la router va fi de 2 Metri.

Mult Succes!

| Ciobanu_Gabriel_1995_ENel explică (pentru DragomirMihail2020):

Setarile routerului sunt default pentru ca nu am stiut cum sa le inbunatatesc iar internetul din cate stiu are o viteza de 20 de Mbps.Multumesc oricum

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Atunci dinstanta este de 20 de metri.
Daca vrei sa stiu cum sa iti setezi routerul sa mearga mai rapid sau sa-l setezi.
Am Gasit un mic tutorial iti zic unele chestii care nu apare in acel tutorial:
-(Wireless) Channel selecteaza canalul marea majoritate folosesc aceste canale 1, 10, 13.

https://www.youtube.com/watch?v=725bodfdXa0