| Stef29 a întrebat:

Salut tuturor! Am cumparat un router Tenda W316R, cand ma conectez la el de pe telefon imi apare "Conectati-va la retea!" Ma poate ajuta cineva sa imi configurez acest router? Fundita!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Atunci pune-ti modemul sa ruleze pe ip-ul ala, pune optiunea cu ip static, pune adresa ta si daca trebuie si adresa de mac.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=725bodfdXa0
Asta in functie de ce net ai.

| Stef29 explică (pentru CM7YRE):

Faza e ca eu am net prin fibra optica si nu e de la rds, ups, sau romtelecom ca sa folosesc un user si o parola. nu imi merge router-ul nici daca ma conectez cu telefonul nici pe pc, cu toate ca imi arata ca are 2 dispozitive conectate la el. Ma poti ajuta?

| CM7YRE a răspuns (pentru Stef29):

Daca nu e net pe id si parola, ce ip ai? Static/dinamic? E pe adresa de mac de la placa de retea?

| Stef29 explică (pentru CM7YRE):

Eu am ip static.

| CM7YRE a răspuns (pentru Stef29):

Atunci pune-ti modemul sa ruleze pe ip-ul ala, pune optiunea cu ip static, pune adresa ta si daca trebuie si adresa de mac.