| MaTr1cE a întrebat:

am si eu o mica problema : Acum cateva zile mia expirat Antivirusu si am stat 2-3 zile fara el crezand ca ce se poate intampla? Ei bine am luat un virus "nenorocit" care mia mancat cateva fisiere bune, de asemenea daca vreau sa accesez un fisier imi apare acea fereastra cu "Open With" si sa aleg programul...Am incercat sa iau alt antivirus dar ma tot loveam de problema cu "Open With". Intrebarea mea este : Trebuie reinstalat windowsu sau pot rezolva problema?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am indicat de mai multe ori metoda si au reusit, se pare ca tu ai luat un virus mai pacatos. Intra pe un scanner online, de ex. aici: http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html si dai Porneste scanerul, o sa gaseasca virusul si sper ca o sa poti rezolva. Daca nu reusesti asa va trebui sa reinstalezi programul de operare. Succes!

7 răspunsuri:
| cypryan11 a răspuns:

Trebuie da iti reistalezi windowsul si sa formatezi c, d, f pentru ca virusul sa raspanditi in toate partitiile

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i neapărată nevoie să-ţi reinstalezi OS.
Încearcă în felul următor:
-Descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

| MaTr1cE explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat ce ai zis "Ioandelasal" dar nu pot deoarece cand incerc sa deschid antivirusu ( setup`u ) sa il instalez imi apare aceea fereastra cu Open With daca imi poti spune ce sa aleg din aceea lista de programe ar fi super! Multumesc happy

| cypryan11 a răspuns (pentru MaTr1cE):

Pana la urma tot sfatul meu e mai bun. am patit-o si eu cu virusii si nu o sa scapi de ei pana nu o sa faci ce ti-am spus

| MaTr1cE explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Ioandelasal a mers multumesc mult! happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaTr1cE):

Imi pare bine. Ca sa nu mai ai probleme iti recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 6 free (Avira 2012 free ori AVG 2012 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descarca de pe site-urile oficiale. Succes şi numai bine!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MaTr1cE):

Am indicat de mai multe ori metoda si au reusit, se pare ca tu ai luat un virus mai pacatos. Intra pe un scanner online, de ex. aici: http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html si dai Porneste scanerul, o sa gaseasca virusul si sper ca o sa poti rezolva. Daca nu reusesti asa va trebui sa reinstalezi programul de operare. Succes!

| WholeWorld a răspuns:

Poti activa firewall
Este un antivirus de la windows... nu-i asa de bun dar te poate ajuta cauta in control panel ca sa-l gasesti