| raresRares212 a întrebat:

Salut TpU am si eu o problema cu microfonu...
Am conectat microfonu la pc-ul meu (pe partea din spate) si mi-l recunoaste, dar cand vorbrsc nu se aude nimica ( am verificat si pe skype, imi recunoaste microfonu, dar cand vorbesc bara aia care-mi indica volumu nu se misca deloc)
Va rog TPU ajutati-ma dau funda, vot orice

3 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Trebuie instalat driverul de sunet.
Chiar daca l-ai instalat odata trebuia sa fie bagat in mufa cat timp nu era bagat in mufa il recunoaste dar nu se aude.
Problema ta este sa instalezi driverul de sunet.
(Daca nu stii un driver de sunet iti zic eu o denumire),[Realtek].
Creca te-am ajutat si daca da poti sa imi dai funda, vot cat de bun a fost raspunsul meu.

| raresRares212 explică (pentru Mihail2020):

Am instalat Realtek, si tot nimica straight face

| Mihail2020 a răspuns:

Du-te in :Control Panel/ Sound/ Sound recording si configure, verifica sa nu fie pe mut microfonul. daca camera are doua iesiri una este:USB(Universal Serial Bus) si cealalta care este pentru microfon este ''mufa jack'',(ea se conecteaza in cea de culoare roz la calculator).
PSbig grinaca nu merge poti incerca varianta doua.

Trebuie sa bagi mufa in locul potrivit.
Start=Control Panel=Realtek HD Sunet effect te duci pe Audio sa vezi daca i bagat mufa si alegi optiunea de microfon.