| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am un HDD extern de 1.5TB, eu creau sa dau reset la windows-ul meu, am multe chestii salvate pe HDD, si am o intrebare, daca scot HDD extern din pc, si dau reset la Windows, si bag inapoi HDD extern, imi raman salvate aplicatiile de pe HDD?

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Terminologia ta e de-andoaselea.
Cum adica HDD extern si windows pe el? Calculatorul nu are un HDD/SSD inauntru?
Bun, il scoti, dai reset... cum? ce operatii, mai precis, faci ca sa-i dai "reset"? Il scoti si-l bagi unde?

| Stefan927 explică (pentru LPCTSTR):

Windows-ul il am salvat pe ssd, acel ssd este inauntru pc-ului, si eu am salvat pe acel HDD extern destul de multe aplicatii. Si vreau sa resetez windows-ul, deoarece se misca greu pc-ul.Si eu ma intreb daca scot acel hdd din pc, resetez windows ul, si bag acel hdd inapoi in pc, mai am aplicatiile din hdd salvate?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stefan927):

Deci ai un SSD si un HDD in calculator. Daca resetezi/reinstalezi Windowsul actual, aplicatiile de pe HDD s-ar putea sa nu functioneze corect. Multe aplicatii isi creeaza fisiere in partitia sistemului de operare chiar daca sunt instalate altundeva, sau daca nu fisiere, registri sau setari prin %appdata%.
Din cate stiu, jocurile nu sunt atat de afectate, tin minte c-am transferat GTA 4 de pe un laptop pe altul si a functionat. Un exemplu de aplicatie care sigur nu va functiona e Visual Studio sau programe specifice ariei programarii.
Depinde de la caz la caz; de asta mai bine iti faci un backup fisierelor importante si eventual programele le reinstalezi daca nu functioneaza.

| Stefan927 explică (pentru LPCTSTR):

Bun, dar dupa ce dau reinstalate windows, jocurile de pe HDD se salveaza pe HDD? Sau?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Stefan927):

Vad ca nu prea intelegi concret cum e cu stocarea: orice stocat pe un mediu de stocare si intr-o partitie alta decat cea in care ai instalat sistemul de operare, daca si numai daca nu formatezi partitiile cu continutul de pastrat, va ramane acolo unde l-ai pus.
Deci daca nu faci prostii cand formatezi partitia/partitiile, totul ramane acolo unde este.

De exemplu ai fisiere de pastrat in partitia E de pe HDD cu X GB, cand vei instala Windowsul ti se vor lista toate partiile insa nu le vei putea recunoaste dupa nume [E in cazul asta], ci va trebui sa tii minte cati GB avea partitia respectiva ca sa stii sa nu te atingi de ea.

Daca nu stii ce faci sau cum sa instalezi Windowsul, mergi la/cheama pe cineva care stie si poate sa instaleze si sa iti pastreze fisierele totodata.