| selef a întrebat:

Daca am un Hard-Disk extern de 1.5Tb, trebuie partitionat, daca da cu ce program?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Daca ai doar hard extern, atunci recomandabil este sa-l partitionezi.Sunt virusi care nu mai pot fi eliminati si atunci trebuie sa reinstalezi. Daca ai o singura partitie, vei pierde toate datele de pe hard.
Daca ai si unul intern, atunci nu neaparat. Poti sa-l lasi intr-o singura partitie.
Exista 2 variante de partitionare:1) folosind utilitarul din Windows (nu ai nevoie de program aditional); 2) cu programe speciale tongueartition Magic 8.0 (asta il folosesc eu, dar iti poate crea probleme cand lucrezi cu 2 partitii NTFS), sau mai poti folosi Partition Manager.

4 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Nu e obligatoriu sa il partitionezi...asta doar daca vrei... e recomandat in cazul in care vei avea virusi sau ceva si astfel nu vei fi nevoit sa stergi totul de pe harddisk...in orice caz, programul care ti-l recomand este Partition Magic...

| Krina a răspuns:

Scuze, smiley-ul a aparut din greseala.
Am vrut sa scriu Partition Magic 8.0

| viorel2c a răspuns:

Un virus bun va trece in orice partitie.Partitionarea e utila, dar nu neaparat necesara mai ales pentru un harddisk extern.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca hardul nu mai merje. nici nu pot sa ii dau un format atunci ceimi recomandati?