| xAndreiyolo a întrebat:

Salut TPU! Am un pc cu procesor ryzen 3 3100, o placa video nVIDIA gtx 1650 de 4gb si o memorie ram de 8 gb, ce as putea inlocui pentru o performanță mai mare in jocuri?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Schimba placa de bază și procesorul apoi dublezi memoria

| xAndreiyolo explică (pentru sierra1):

Daca merg tot pe un amd mai bun?

| sierra1 a răspuns (pentru xAndreiyolo):

Decizia e a ta

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Computerul este este un sistem.
Sistemul este alcătuit din componente
Dacă un comportament al sistemului este mai mic decât celelalte componente, atunci tot sistemul va rula la capacitatea a celei componente mai slabe
De exemplu: tu daca ai procesor Ryzen 3 (ce înseamnă că e cam slăbuț) degeaba pui placa video rtx 3080, că tot încet o sa meargă sau dacă îți pui memorie 32 GB, degeaba pui că tot încet o să meargă
Deci sistemul trebuie sa fie cat de cat egal sau cat de cat cu componente bunicele

| xAndreiyolo explică (pentru Florin_Denisov_1978):

Nu stiu, daca ar fi dupa mine as schimba procesorul cu unul ceva mai bun, placa video este decenta