| adisala a întrebat:

Am un virus in calculator numit win32.ramnit si nu stiu cum sa scap de el.Am scanat caluclatoru am sters programe am facut tot ce am putut dar nu pot scapa de el. Exista vreo metoda sa scap de el? "Pot sa tai raul din radacina?"

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Exista dar doar daca esti norocos scapi de REPAIR/Reinstall pentru ca nu stiu ce daune ti-a provocat!
Descarca Combofix
http://www.softpedia.com/progDownload/Combofix-Download-152805.html
sau direct exe http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messengre, firefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Apasa 1 si da-i Enter. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii. clik pe remove!

Acum descarca DrWeb Cureit.
DESCARCA DrWeb Cureit DE AICI ftp://ftp.drweb.com/pub/drweb/cureit/launch.exe
Opreste antivirusul si inchide toate programele din calculator, inchide si conexiunea internet si apoi ruleaza programul apasand butonul Start in fereastra deschisa.Confirma lansarea apasand butonul OK si asteapta sa scaneze programele active din memorie si cele din startup. Daca programul se lanseaza in scanare direct opreste-l apoi fa-i update si apoi bifeaza optiunea complet scan si clik OK! Dupa scanare dai REMOVE OBJECTS!

Lasa-mi un pm cu rezultatele!

9 răspunsuri:
| alexz44 a răspuns:

Da. Iti inslalezi din nou windows-u si stergi toate partitiile si le creezi din nou. Si gata...doar asa poti sa scapi cel mai sigur. Sau daca esti in bani ia-ti alt hard disk.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Anghel_1998 a răspuns:

Da dar numai daca reinstalezi windowsul sau ii sai repair la widows alta modalitate nu ai.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Anghel_1998 a răspuns:

Si plus instalezi bitdefender.
e un antivirus foarte bun si te apara de multi virusi.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei_Anghel_1998 a răspuns:

Ce-a mai simpla metoda e sa dai repair la windows. O sa pierzi doar programele care le ai instalate pe discul care il ai instalat windows-ul. Sau cum a zis alexz44 daca ai bani iei un hdd nou si gata.