| Rynno a întrebat:

Buna,in calculatorul meu a aparut 2 probleme.
1. Am un virus care nu poate fi scanat pentru ce este offline, am ca antivirus Avast mil gaseste dar pot sa-l sterg pentru ca este offline, cum sa scap de el?
2. Am un program care nu pot sa-l dezinstalez, nu apare la dezinstalare programe l-am sters din registre, l-am sters din calculator dar el imi tot apare jos dreapta langa ceas, si din cauza lui nu imi merg unele programe cum pot sa scap de acest program? Mi-am propus sa reinstalez windowsul din nou dar am multe date pe el, exista vreo modalitate sa scap de aceste 2 probleme? Multumesc.Pentru cel mai bun raspuns dau funda!

4 răspunsuri:
| tr3ig a răspuns:

Fa ce ti-ai propus ca nu ai cum sa rezolvi nici una din aceste probleme pe cale "pasnica"winking. date acelea importante pe care le ai pe calc le treci pe partitia a doua ( in cazul in care ai doua sau mai multe partitii) tu formatezi decat partitia cu win atata tot nu tot calcu. si data viitoare instaleaza si tu un ANTIVIRUS. repet ANTIVIRUS nu avast sau nod sau avira sau ce altceva iti mai recomanda altii.

| Rynno explică (pentru tr3ig):

Multumesc, am 2 partiti C si D, dar daca formatez partitia C unde este windowsul, dupa ce formatez nu raman fara windows adica nu trebuike sa instalez windosul.da-mi detalii despre formatare ca nu prea stiu...

| traveler a răspuns (pentru Rynno):

Ia incearca sa vezi cu acest soft sa opresti de la autostart acele programe nedorite ce pornesc haotic de capul lor, simplu instaleaza-l si apoi intra la LOGON si acolo debifeaza cam tot ce este trecut, daca ai antivirus Nu al debifa ca altfel nu va mai porni si proteja compul tau. Apoi da un restart si observa de va mai porni acele probleme. Poti intra si in Scheduled task si debifa tot, la fel si in boot execute, winlogon si image hijaks poti debifa absolut tot ce sa trecut singur sa invie odata cu windowsul tau.Succes,daca ceva nu iti mai merge este simplu bifezi la loc si gata, Nu umbla aiurea poti bloca windosu.la setari trebuie si un restart si sa urmaresti comportamentul.Cu timpul te vei obisnui cu acest progr si vei vedea ca este aur pentru compul tau.bafta.

| tr3ig a răspuns (pentru Rynno):

Daca nu stii sa instalezi winu atunci nu te apuca sa il instalezi. formatarea la win nu se face ca la un stik sa dai clic dreapta pe drive si dupa formate. se face cu cd-u cu win. bagi cd-u formatezi si il instaleaza automat. gaseste pe cineva care stie sa ti-l faca nu te apuca tu dac nu stii