| TuDoS3 a întrebat:

as vrea sa stiu ce performante ar trebui sa am la pc ca sa-mi mearga jocuri 2010 2013(placa video,cpu, ram,) care sunt cele mai importante pentru jocuri?

Răspuns Câştigător
| raikidd a răspuns:

Frecventa ram-ului merge.
Placa aia video e dezastru, sa iti spun un lucru care conteaza cand alegi o placa video: nu este ram-ul grafic ci BUS memorie care la acea placa este 64 biti, o placa decenta are 128 biti, o placa de gaming are 256 biti chiar 384 biti daca vorbim de cele mai noi placi.
Eu iti recomand sa mai strangi bani si sa iti cumperi o placa video decenta(cum am zis gt 630 e decenta, am avut-o mult timp si a mers bine, acum am un gtx 690 dar e cu mult peste bugetul tau) deoarece jocurile noi sunt GPU based nu CPU based.

12 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Eu pot sa joc astfel de jocuri cu urmatorul calculator:
procesor Intel i3 2100
placa video radeon hd 6770
memorie ram 4gb ddr3 1333mhz
practic la fel ca cel de mai sus numai ca placa mea video e ceva mai buna. un astfel de calculator costa cam 1500-2000 lei.

| raikidd a răspuns:

Puteai spune si daca vrei sa te jocuri cu grafica la min/mediu/max/ultra, ca asa daca vrei sa te joci ultra iti recomand un comp de 1500 euro

| TuDoS3 explică (pentru raikidd):

Mediu dar dispun doar de un cpu dual core 2, 6 nVIDIA drr3 1gb 4 gb placa de baza drr3 gigabyte vor merge de exemplu nfs the run most wanted 2012?

| raikidd a răspuns:

Pt nfs mw 2012 nu iti tebuie cine stie ce:
procesor dual core Intel(preferat i3)
3-4gb ram(daca suporta placa de baza, ramul e bine sa fie de frecventa 1600MHz)
placa video nVIDIA de ex gt 630

Daca vrei sa te joci jocuri online gen blade & soul pe medium inseamna:
procesor quand core(i5+)
4-8GB ram(1600MHz preferabil)
placa video nVIDIA gtx 550

| TuDoS3 explică (pentru raikidd):

Da ram pe o frecventa 1333 nu e buna. si placa asta video ar fi buna pentru jocurihttp://www.emag.ro/......EDY0DBBBM/ zic ca ar merge

| goldrule a răspuns (pentru raikidd):

I5 pentru jocuri? rolling on the floor) daca vrei sa filmezi ful hd un joc din alea care ai zis tu iti trebuie i5 nu ca sa il joci, nu mai induce omul in eroare

| raikidd a răspuns (pentru goldrule):

Uite ca iti dau cateva exemple:
Crysis 3, Guild Wars 2, Blade & Soul + toate jocurile next gen lansate anul viitor.
La aceste jocuri cu i5 nu poti juca la high/ultra hd
Si inca o chestie jocurile noi sunt GPU based nu CPU based, deci pe langa un procesor bun ii trebuie si o placa video buna.
Cum a zis un om "daca taceai filozof ramaneai"

| goldrule a răspuns (pentru raikidd):

rolling on the floor))) cum zici tu dar nu te crede nimeni

| raikidd a răspuns (pentru goldrule):

Vrei sa pui ca mint cand zic ca "jocurile noi sunt GPU based nu CPU based, deci pe langa un procesor bun ii trebuie si o placa video buna."? sau cand zic ca jocurile next gen vor cere resurse mai mari de la pc-uri? Uite o stire: Fifa 14 versiunea de PC nu va contine engine-ul Ignite, va fi disponibil doar pe One si PS4 deoarece se pare ca Ignite functioneaza doar pe compurile high-end( eu nu cred chestia asta, dar hai sa zicem), iar un pc high end inseama un procesor quand core bun si o placa video de generatia noua, tu cum poti sa zici ca eu mint? Uite ca fac si o premonitie "In 3 ani tu nu te vai mai putea juca nimic AAA chiar si la low, pentru ca ai probabil un comp de carton". Asa ca strange bani pentru cu comp mai decent.

| goldrule a răspuns:

Video : nVIDIA gt430
procesor: i3 dual core 3. 1ghz
placa de baza: ddr3
ram: 4gb
Astea sunt caracteristicile pc-ului meu si imi merge orice bine (jocurile le am la medium si high).

| TuDoS3 explică (pentru goldrule):

Si placa asta video sar descurca sa ruleze jocuri la mediu http://www.emag.ro/......EDY0DBBBM/ si nu dispun de bani multi max 200lei

| goldrule a răspuns:

Raikidd pun pariu ca ai calculator de piatra, ca daca ai avea un pc bun nu ai mai comenta. Dar ce sa faci, daca prostia ar durea. Cu 1000euro iti cumperi laptot Asus i7 qc 16gb ram si placa video nu ai problema cu ea. Si e laptop nu desktop. Tu esti cam invechit, dati un update ca acum vreo 4 ani costa atat un pc. Nu merita sa cumperi un pc care sa iti tina jocurile la ultra timp de 10ani ca iti zic eu ca se mai si strica ca sunt facute sa se strice ca sa cumperi altele. Daca n-ai ce face du-te si joaca mario(daca iti merge pe pc).