| AndreiAndrei89 a întrebat:

Astazi am instalat SpeedFan si am vazut ca in joc am temperaturile Temp1 90C, Core0 100C si Core1 95C.Inafara de placa video, restul pieselor le am de mult timp.Mie mi se par mari rau aceste temperaturi si nu cred ca e normal.Eu nu stiu ce sunt alea temp1, temp2,core banuiesc ca e procesorul dar mi se pare extrem de mult 100C pentru ca deja pe la 50C arata focul acela iar eu am 100C.Asa este normal sau are calculatorul meu vreo problema?
PS:Nu mi se misca greu sau ceva de genul, merge bine calculatorul totusi cred ca este o problema cu acele grade.

Răspuns Câştigător
| Quadrillion a răspuns:

Da, sunt temperaturile celor doua nuclee ale procesorului.La temperaturile alea ar trebui sa se stinga automat si nici nu ai putea sa tii mana pe el.Nu stiu ce procesor ai dar ar trebui sa il duci la un service sa se uite la ventilator si la pasta de racire.

3 răspunsuri:
| AndreiAndrei89 explică:

Pasta de racire cam nu mai e laughing Procesorul e foarte vechi si de stins nu s-a stins cel putin pana acum nu s-a stins el singur cam niciodata dar azi s-a stins singur decat o data.Am crezut ca e din cauza ca miscasem eu piesele prin el.Dar si Temp1 si Core0 si Core1 toate sunt de la procesor?

| Quadrillion a răspuns (pentru AndreiAndrei89):

Da, procesorul tau e dual core (doua nuclee) si el iti arata temperatura fiecarui nucleu. Daca poti sa imi spui numele procesorului iti spun si ce temperatura suporta. Daca e vechi nu cred ca duce mai mult de 70-80C.Se poate sa fie si programul de vina, eu il am pe asta https://www.techpowerup.com/downloads/2089/real-temp-3-70

| AndreiAndrei89 explică:

Oricum vreau sa il schimb cat mai curand.Dar daca as pune un ventilator stii tu in drept la cooler sa faca aer rece e bine sau mai mult il stric?