| Stefan123x a întrebat:

Ce inseamna acel Vertical Sync si Anti Aliasinc in jocuri.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Vertical Sync sau V-Sync iti sincronizeaza FPS cu Refresh Rate al monitorului.
Anti-Aliasing este o tehnica prin care se rezolva marginile zimtate ale obiectelor rotunde. Poti vedea in jocuri de exemplu o bordura, daca AA ( anti aliasing ) nu este activ, vezi bordura zimtata, un fir de curent legat de la stalp la stalp il vezi zimtat daca AA nu este activ. Uite aici un exemplu : https://www.cise.ufl.edu/~mdwyer/smaa.html
Sunt mai multe tehnici de AA, dar toate incearca sa faca acelasi lucru.