| TheDarkStar a întrebat:

Ce inseamna RTS?(la jocuri )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Joc de strategie. (real time strategy)

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Real Time Strategy. adica strategie in timp real. de ex: Age of Empires 3, Command and Conquer, Starcraft 2, Warcraft 3 etc

| TheDarkStar explică:

Aha mersi

| BeYourSelf7 a răspuns:

RTS este abrevierea de la Real Time Strategy (strategie in timp real), si este un subgen de joc de strategie, in care se pot face mai multe actiuni bazate pe o scara mai mica. Nu trebuie sa asteptati sa va vina randul pentru a face una sau mai multe mutari.
Genul RTS se concentreaza pe actiune, economie si industrializare, adesea foarte interesant, dar care tinde sa fie repetativ si sa aiba un domeniu de aplicare mult mai ingust fata de TBS. Nivelele unui joc de acest gen pot dura de la 30 de minute pana la 2 ore.

| TheDarkStar explică (pentru BeYourSelf7):

Ce inseamna TBS? straight face

| BeYourSelf7 a răspuns (pentru TheDarkStar):

TBS este abrevierea de la Turned Based Strategy, tot sun subgen al jocului de strategie, are un ritm mult mai lent decat decat jocurile RTS, si se concentreaza mai mult pe imaginea de ansamblu, jocurile de acest gen durand foarte mult.
Genul se concentreze pe economie si pe construirea de cladiri, de multe ori acestea incluzand cateva forme de spionaj, iar luptele sunt de cele mai multe ori plictisitoare