| Nightmare_2673 a întrebat:

Dau funda pentru urmatoarea intrebare!
1) De curand, am gasit un proces numit lsass.exe. Am cautat pe Google sa vad ce este si am gasit tot felul de informatii, precum ca ar fi un virus, trojan sau spyware. Pe Wikipedia am gasit acest proces sub denumirea de: Local Security Authority Subsystem Service. Citez:,, Local Security Authority Subsystem Service (LSASS), is a process in Microsoft Windows operating systems that is responsible for enforcing the security policy on the system. " Daca este din System 32, nu este virus (la mine este in System 32). Dar pe un site am gasit faptul ca numai virus. Acum am pus la scanat PC-ul cu Malwarebytes si astept rezultatul. As dori un raspuns sigur ca sa ma pot linisti. Daca nu este virus, cu ce anume se ocupa acest proces? Am laptop-ul din 2010, dar cand dau la Properties la acest proces imi apare ca este din 2009 :O. Deci, este virus sau nu?
2) In plus, cand PC-ul este supraincarcat imi apare un ecran albastru cu o eroare (BAD_POOL_HEADER)si apoi se reseteaza. Asta din ce cauza este?
Va multumesc pentru ajutorul oferit.

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

2. Multe programe, putina memorie RAM. Memorie RAM care e... buggy... ca sa zic asa. Ti-ai mai adaugat recent niste RAMi? Daca da, sa te uiti la frecventa lor fata de cea autentica a PC-ului. Daca difera, aici poate fi una din cauze. "Memory corruption" cu alte cuvinte, mai mult sau mai putin. Ce-ti recomand eu? Inlocuirea RAMilor cat mai de curand, dar inainte de asta poti face un mic test lor: descarca memtest86 sau Windows Memory Diagnostic si ruleaza-le, dar tine minte asta: partile de memorie care "trec testul", ca sa zic asa, nu inseamna neaparat ca memoria respectiva este si buna; doar a trecut un simplu test.

1. De obicei, virusii care copie numele fisierelor vitale din system32 NU SE AFLA IN SYSTEM32. Task Manager -> Processes -> ia fiecare proces svchost.exe in parte si vezi ce NU se afla in system32 -> daca gasesti astfel de fisiere cu locatii diferite, atunci e virus -> daca nu, esti in regula.

P.S.: Ai gandit repede si eficient cu MalwareBytes.

| Nightmare_2673 explică (pentru miTzuliK93):

Salut
2) Am scanat cu MalwareBytes si nu mi-a dat niciun virus. Deci, cred ca totul este ok. Am verificat fiecare proces si totul pare in regula.
1) O sa vad ce pot face. Am foarte putina memorie RAM si de cand au dat astia de la MalwareBytes update imi face blue screen...

1 răspuns: