De câteva zile când deschid calculatorul si până când închid calculatorul se aude un sunet, cred că vine de la ssd, o data la 3 secunde, se aude că un click de mouse ca și când apeși pe mouse și țin să precizez că de când se aude acest click a început să se miște greu calculatorul. De unde se aude sunetul și cum pot face ca să nu se mai audă și să se miște repede calculatorul?

Mulțumesc anticipat!

DAU FUNDĂ!

5 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Ai o problema cu placa de baza pe parte de management de resurse ale ei.
Ar fi bine sa faci un reset de BIOS si apoi sa refaci setarile care iti trebuie.
SSD-ul NU face zgomot!

Cum fac reset de bios?

| Eugen80 a răspuns (pentru Unknown55):

Scoti din priza cablul de alimentare.
desfaci cutia, cauti pe placa de baza pinul ca trebuie mutat de pe pozitia 1-2 pe pozitia 2-3, de obicie se afla langa bateria de bios.
Muti pinul 5 secunde, apoi il pui la loc unde a fost, asamblezi cutia iar, il bagi in priza si il pornesti.
Bine ar fi fost daca aveai si cartea de la placa de baza si acolo vedeai cum se face resetul de bios.
O alata varianta de reset soft, nu hard, ca cea descrisa mai sus, ar fi direct din bios, sa ii dai reset default settings, save si apoi sa il resetezi.

Am făcut reset din bios și mi-a apărut o eroare de la blancco pe ecran și am citit pe net cum că trebuie să reinstalez Windows ul

Am dat resetare din bios și îmi apare o eroare de la Blancco și am citit pe net că trebuie să-mi reinstalez windows-ul că să dispară eroarea