| oldschool207 a întrebat:

Salut TPU
De cateva zile m-am gandit sa imi cumpar un pc sau un xbox 360
si nu m-am decis inca.
Daca mi-as cumpara xbox, am inteles ca se plateste lunar pentru a juca online asta nu este o problema pentru mine, eu il cumpar mai mult pentru fifa 15.
Daca mi-as cumpara pc as vrea un pc care sa ruleze fifa 15 dar in acelasi timp sa nu fie foarte scump!
Ar mai fi varianta sa imi fac pc din piese dar nu prea ma pricep asa ca as vrea sa imi faceti voi un pc din piese care sa ruleze fifa 15.
PS: Am ales xbox pentru ca este mult mai ieftin ca un PS4!
Multumesc!

9 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Salut!
Așa e, un Xbox 360 este de 2 ori mai ieftin decât un Xbox One sau un PS4, dar și performanțele de asemenea. Multe jocuri sunt mai limitate pe Xbox360 sau pe PS3 decât pe un PS4, Xbox One sau PC.
Un calculator la același preț (800 lei) nu cred că ar rula FIFA 15 foarte bine, chiar dacă e făcut din bucăți. În schimb, la 1500 lei se poate face un PC din bucăți foarte bun. Să-mi răspunzi cât ai da pe un PC și pot face un calculator din bucăți bun pentru bugetul tău.

Trebuie să mai ai în vedere 2 lucruri:
1) Pe console jocurile trebuie cumpărate (nu că pe calculator nu ar trebui). Adică nu poți lua un joc de pe internet, să-l pui pe un DVD și să te joci pe Xbox. Asta numai în cazul în care cumperi un Xbox modat second hand (dacă îl modezi tu te costă vreo 200 de lei și pierzi garanția). De aceea, pentru salariile din România, e mai greu de „întreținut" o consolă pentru că jocurile sunt scumpe. FIFA 15 costă 130 lei.
2) Ca joc de fotbal îți recomand PES, nu FIFA, pentru că e mult mai realistic. Asta ți-o spun din propria experiență. Chiar dacă FIFA e mai tare, mai cunoscut și mai șmecher, nu se compară cu PES. Acum PES 2015 costă doar 100 lei. Îl am pe calculator și pot să spun că este un joc minunat și simți frumusețea fotbalului. În septembrie apare PES 2016 care se spune că va fi superb.

PS: Distracția cu Xbox 360 începe cu Kinect. Dacă nu ști ce e Kinect urmărește videoclipul; e senzorul care te vede și care te transformă în controlerul personajului din joc: https://www.youtube.com/watch?v=p2qlHoxPioM

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

1500 lei buget maxim!
Iti multumesc mult pentru informatii. Nu imi dau cu parerea de PES pentru ca nu am jucat pana acum. Joc fifa de mic si sunt obisnuit cu acest joc.

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

Daca mi-as cumpara un xbox 360 eu am nevoie doar de fifa 15 si inca un joc sa zicem, ti-am spus ca il cumpar mai mult pentru fifa sa ma joc cu prietenii dar ar fi bine si un pc. Acum na, eu iti cer parerea sunt bagat in ceata de tot pentru alegerea dintre pc sau xbox 360.

| SonicAndrei a răspuns (pentru oldschool207):

E bun și Xbox 360 (am unul), dar nu-mi place că jocuri mai noi (gen GTA V) sunt limitate față de versiunea pe calculator/consolă mai nouă. Oricum FIFA 15 ar trebui să ruleze în proporție de cel puțin 90% față de versiunea originală. Dacă vrei să joci în 2 va trebui să mai cumperi un controller care costă 130 lei (valabil și pe PC dacă nu ai deja un joystick). Caută totuși pe internet comparări cu PES.

Deci, calculatorul:
http://www.altex.ro/......ddr3-linux

Am găsit ofertă la Altex, dacă merge Battlefield 4 pe mediu pe calculatorul ăla, atunci și FIFA 15 o să meargă pe maxim. Plus că e la reducere, dar numai până la 1 iulie.

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

Vrei sa spui ca GTA V nu ruleaza pe Xbox 360? Joystick-uri am
De craciun am fost sa imi cumpar pc tot modelul asta "MYRIA" si scria tot Linux si cei de la altex mi-au spus ca nu are sursa deci nu prea merge nimic pe el doar sa il folosesti pentru programare.

| SonicAndrei a răspuns (pentru oldschool207):

Ba da, GTA V merge pe Xbox 360 fără să sacadeze, dar sunt scoase foarte multe funcții ale jocului. De exemplu nu poți vedea bordul mașinii, nu ai first person view, e mai ireal etc. Evident nici grafica nu e pe maxim. Dau alt exemplu, GTA IV e groaznic pe Xbox 360: grafica dezastru, nu poți lua o curbă normală cu mașina, sunetele armelor și mașinilor sunt false etc...

Legat de firma Myria, din păcate și eu mi-am cumpărat un calculator de la ei. E bun, compania folosește componente noi (ca tehnologie), dar unele ieftine. Calculatorul ăsta pe care l-am găsit acum are sursă suficientă și placă video dedicată (nVIDIA GeForce GT 730 de 2GB). Eu am GT 630 și am luat calculatorul la 1850 lei (bine, al meu are procesor mai bun și altele). E bun la raport calitate-preț.

Caut acum să fac și unul din bucăți bazat pe cel de la Altex dacă vrei.

| oldschool207 explică (pentru SonicAndrei):

Pai daca poti face un calculator din bucati mai bun ca ala care mi l-ai dat dar pana in 1500 e foarte bine, nu spun ca ala nu e bun dar vreau ceva cat mai bun.

| SonicAndrei a răspuns (pentru oldschool207):

Nu am reușit de data asta să fac mai ieftin... îmi pare rău. Îți las totuși link-ul: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1248584/

Dacă ar căuta niște specialiști componentele (și de la alte magazine) atunci probabil că putem face mai ieftin decât cel de la Altex (chiar dacă acum e la reducere).

| SonicAndrei a răspuns:

Ce îți recomand: mai pune odată întrebarea pe TPU ca să primești răspunsuri și de la alți utilizatori, să sperăm că îți vor răspunde și specialiști. Începe cu calculatorul și întreabă ce recomandă: Xbox 360 sau calculatorul de la Altex (nu-l pune și pe cel pe care l-am făcut din bucăți, nu merită).

Deci dacă vrei ceva doar pentru jocuri poți lua liniștit Xbox 360 fiindcă e mai ieftin, dar cu un PC poți face mult mai multe și ești mai liber.

Dacă vrei PC acum e momentul să-l iei, reducerea durează doar până în 1 iulie. Dacă nu, va trebui să mai aștepți puțin.