| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

De ceva timp pinionul se invarte in gol asa ca m-am decis sa-l schimb. Problema este ca in Botosani, de unde sunt eu, nu prea am mecanici ca lumea (am mai schimbat odata un pinion si m-a tinut 2 zile) asa ca sunt nevoit sa-l schimb eu (ma pricep cat de cat). Pinionul actual este CS-HG40 ao-34T XI (http://si.shimano.com/pdfs/ev/EV-CS-HG40-8I-1915A.pdf). Cum acesta nu se mai gaseste in stocuri as dori ceva compatibil. Va rog frumos cei care va pricepeti la piese, ce ar trebui sa cumpar? Nu vreau foarte scump (maxim 60 lei) si unde gasesc cheia aia speciala? Va rog frumos, dau funda daca ma ajutati. Cu montatul nu e problema, doar cu cumparatul pieselor.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Acum sincer iti spun ca un grup de pinioane decent costa mai mult, de genul 120-150 lei. Sun SLX - XT nu m-as uita la nimic pentru ca sunt bani aruncati. Una e sa pui unul ok si sa te tine 3-4 ani si alta e sa-l schimbi in fiecare an, sa-ti faca draci si din cauza lui sa uzezi prematur si lantul si foile.
Iti recomand ca incet sa shimbi toate transmisia cat mai aproape de SLX-XT, adica foi, caseta de pinioane si lant.
Cand se schimba, de obicei se shimba toate si un set de pinioane bun tine cam 2-3 lanturi(la fel bune). Nu uita, eu vb de 6000 - 8000 de km si cam 2-3 ani de mers cu ea.
Cheia speciala o gasesti tot la magazinele de bicle.