| Ardeleanu_Florin_2003 a întrebat:

De curând mi-am cumpărat jocul Red Dead Redemption 2. Dețin un ryzen 5 2600 și un gtx 1660 super 6 gb (+ 16 gb ram). Am setările date pe medium și am undeva la 90 de fps. Când mă joc am pe procesor undeva la 60 de grade. (cred că e ok). Insă la placa video se schimbă puțin treaba... acolo am 80-83 de grade... Ce spuneți? E ok? O afectează sau o să o afecteze pe viitor?
Vreau un răspuns de la cineva care se pricepe in PC-uri. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Nu e ok deloc, ar trebui sa ai undeva la 60-70 de grade, dar macar sa nu depășească 80 de grade. De unde ai luat placa video? Dd cât timp o ai? Incearca da ii faci o revizie tehnica, adică sa o desfaci de tot, și sa o cureți de praf mai exact sa ii cureți radiatorul, sa ii cureți ventilatoarele, eventual sa le schimbi, sa înlocuiești pasta termica si thermal-padurile și placa video va fi ca noua. Totuși întâi și întâi verifica dacă nu ai vreo problema de soft, poate ai setat tu aiurea viteza ventilatoarelor sau cine știe.

| Ardeleanu_Florin_2003 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Placa video am luat-o cand am cumpărat pc-ul. L-am luat gata făcut, de pe eMAG. O am de pe la jumătatea lui mai... Eu cred că e și de la carcasă. am 1 ventilator + cel de la procesor. totuși in csgo am undeva la 65 de grade pe ea... legat de viteza ventilatorului, cum il setez?

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Ardeleanu_Florin_2003):

Ai doar un ventilator la carcasa? Ar trebui sa ai minim 4. Viteza ventilatoarelor o setezi din msi afterburner, dar dacă nu ai umblat deja lasă asta