| AndreyStyt a întrebat:

Salut TPU. De la inceputul verii eu nu mi-am mai folosit pc-ul pana acum deoarece am fost plecat. Menționez faptul ca pc ul a stat scos din priza, fara niciun cablu conectat la curent. Cand m-am intors de curând, am vrut sa incerc pc-ul, însă am o problema. Eu am o placa dedicată amd rx 480 de 4gb cu alimentare separata de 8 pini, cu un procesor i5 6402p. Problema este ca placa video nu mai dă semnal video, ledul rgb si fan urile se aprind si nu se sting brusc sau ceva, insa nu afișează. Problema nu cred ca este de la ram, sursa sau altceva deoarece procesorul are o placa video integrata, iar daca scot rx ul din pc am imagine de la placa integrata, Menționez ca atunci cand rx ul este in pc nu am video nici din cea integrata. Care ar fi problema? Pc ul a stat nefolosit si ma indoiesc ca este ceva stricat pe placa de baza sau altceva. Nu o pot testa pe alt pc pentru ca nu dispun. Mersi!

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Curata toate conexiunile cu placa video, verifica cablul de la monitor si placa video, iar daca nu merge nu prea mai ai ce face tu, iti iei alta placa video sau cauti un service poate ti-l repara!

| User0987654321 a răspuns:

Salut, deci spui ca se invart ventilatoarele, limineaza, dar nu da semnal. E posibil sa fie incompatibile, de exemplu, daca ai dedicata AMD nu merge sa ai integrata si la procesor. Dar ar mai fi posibilitatea sa fi rontait soriceii ceva fire... Nu sunt sigur, ca e o problema destul de ciudata...