| iRobby a întrebat:

Deci, sa va explic mai intai. Sunt pe cale sa-mi achizitionez un calculator pentru gaming (jocurile find in general Call of Duty, Battlefield, LoL si Dota2). dar nu stiu exact ce componente sa cumpar pentru a putea juca jocurile cu grafica la maxim fara nici o problema. Eu am pus ochii pe 2 calculatoare, dar problema este ca unu are procesorul mai bun (i7-4770 4x3, 40 GHz), mai multa memorie RAM (16GB), mai multa memorie SSD (240GB). Partea proasta e ca are placa video mai slaba decat celalalt (nVidia GTX 760). Al 2-lea PC, are procesorul mai slabut (i5 4670K overcloking 4x4, 20 GHz), mai putina memorie RAM (8GB), mai putina memorie SSD (120GB) si placa video mai buna (nVidia GTX 770). Ambele PC-uri au memoria HDD de 2TB.
Intrebarea mea este, care dintre cele 2 PC-uri este mai bun/indicat pentru jocurile care o sa le joc eu, si 2, daca imi puteti d-a vreun link cu un calculator care ziceti voi ca este mai bun/indicat pentru mine. Bugetul este de 1, 500€. Astept raspunsurile voastre si dau si funda! happy

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlexoiuAleex a răspuns:

Dupa parerea mea, al 2-lea pc este mai bun. Daca bagi prea multe in procesor, in RAM cand lucrezi la un pc degeaba daca nu se vede bine imaginea care se bazeaza pe placa video, cum si FPS-ul in jocuri si viteza cu care rulezi orice program se bazeaza pe procesor. Nu iti trebuie cel mai bun pc din lume sa-ti mearga cateva jocuri. Chiar si un PC cu 2 memorie RAM poate suporta. Deci eu cred ca pentru jocurile pe care le-ai precizat iti trebuie un pc cu minimum 2 RAM, 2.3 sau 2.4 GHz procesorul iar placa video nu ma prea pricep la ea dar sa zicem ca ar fi una nVidia gtx 760 foarte buna. Succes.