| DaniBzzz a întrebat:

Salutare tuturor,
Am si eu o problema cu PC, nu stiu ce are dar imi merg toate jocurile sacadat sau se blocheaza si nu este un pc slab. Astea sunt specificatiile lui
MSI Z87-G43
CPU- i5 4670k
RAM-24GB 1600Mhz
Grafic card -NVIDIA GeForce GTX 1660 oc 6GB
Memorie - 1000GB Hdd + 120GB ssd+ 500GB ssd
Daca ma puteti ajuta as fi foarte recunoscator.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Salut,

Exista mai multe posibile cauze

Probleme cu sursa de alimentare: Daca sursa de alimentare a PC-ului tau nu furnizeaza suficienta putere, atunci jocurile tale ar putea avea probleme de performanta. Verifica daca sursa de alimentare indeplineste cerintele specifice pentru placa grafica ta.

Probleme cu temperatura: Daca componentele PC-ului tau sunt prea fierbinti, acest lucru poate afecta performanta jocurilor tale. Asigura-te ca ventilatoarele sunt curate si functioneaza corespunzator, iar fluxul de aer este bun in interiorul carcasei.

Probleme cu sistemul de operare: Daca sistemul de operare al PC-ului tau nu este actualizat sau este infectat cu virusi, acest lucru poate afecta performanta jocurilor tale. Asigura-te ca ai instalat toate update-urile importante pentru sistemul de operare si ca ai un program de antivirus actualizat.

Probleme cu placa grafica: Daca placa grafica a PC-ului tau nu functioneaza corespunzator, atunci jocurile tale ar putea avea probleme de performanta. Verifica daca placa grafica are toate driverele actualizate si instalate corespunzator.

Probleme cu hard disk-ul: Daca hard disk-ul PC-ului tau are probleme, acest lucru poate afecta performanta jocurilor tale. Verifica daca hard disk-ul tau are suficient spatiu liber si daca nu exista probleme de eroare sau defectiune.

Sper ca aceste sugestii sa te ajute sa rezolvi problemele pe care le ai cu PC-ul tau. Daca problemele persista, ar putea fi necesar sa faci o verificare mai amanuntita a PC-ului tau sau sa ceri ajutorul unui specialist

| DaniBzzz explică (pentru DjSannan):

Multumesc frumos cred ca treaba cu temperatura este am 4 ventilatoare mari dat temperatura sta la 90 cand ma joc ceva

| DjSannan a răspuns (pentru DaniBzzz):

Este posibil ca PC-ul tău să aibă probleme de suprasolicitare din cauza căldurii, deoarece componentele hardware pot deveni supraincalzite atunci când sunt solicitate prea mult. Există câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a îmbunătăți răcirea PC-ului tău:

Asigură-te că ventilatoarele sunt curate și funcționează corect. Încercă să le cureți de praf și să le verifici dacă sunt blocate sau dacă nu funcționează la viteza optimă.

Verifică poziționarea PC-ului tău: asigură-te că nu este amplasat într-un spațiu îngust sau într-un loc unde poate primi prea multă căldură, cum ar fi lângă o sursă de căldură sau lângă o fereastră expusă la soare.

Adaugă mai multă ventilație: poți încerca să aduci mai mult aer proaspăt în interiorul carcasei PC-ului tău prin intermediul ventilatoarelor suplimentare sau a unui sistem de răcire prin apă.

Verifică setările de overclock: dacă PC-ul tău a fost supus unui overclock (procesul de mărire a frecvenței procesorului sau a altor componente hardware pentru a obține performanțe mai bune), este posibil ca acest lucru să îl facă să se încălzească mai mult decât în mod normal. În acest caz, poți încerca să restabilești setările originale pentru a vedea dacă rezolvi problema.