| Silion_Liviu-mihai_1995 a întrebat:

Salut TPU! Este cineva binevoitor sa imi faca si mie o configuratie pentru un PC? In primul rand as vrea sa-l folosesc pentru Gaming, filmat, randat. Daca se poate componentele sa fie luate de pe PCGarage (mi-e indiferent dar prefer PCGarage).As vrea ceva cu o placa video Nvidia cu 2GB DDR5(GTX 750ti, GT 740... ), pe cat posibil un procesor Intel i3, i5 sau chiar i7. 8 GB RAM (frecventa 1600mhz), o sursa buna, o carcasa care sa arate a ceva si tot odata o placa de baza serioasa.In concluzie ceva calitativ iar bugetul undeva pe la 2600 lei sau mai sus.Multumesc anticipat si sper sa nu am standarde foarte mari rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| mihaiwz98 a răspuns:

In primul rand sa-ti fac o introducere si voi lasa mai jos parerea mea. Diferenta intre un i5 mai nou si i7 in gaming nu exista.Singura diferenta intre un i5 performant si un i7 performant este ca i7 are mai multe tehnologii, insa in gaming nu exista diferente. Un i5 mai nou nu foarte scump gen 4460 alaturi de o placa video performanta gen gtx 960 sau r9 280x si 8gb ram este capabil sa-ti duca jocurile la ultra chiar in full hd.Bine..nu zic ca daca ai lua un i5 ceva mai sus gen 3570k si gtx 970 sau r9 290x nu va merge perfect dar daca te multumesti sa joci jocurile din prezent in full hd cu prima specificatie la un 30-40 fps e ok.
Ca un PS un procesor AMD care este echivalentul unui Intel este semnificativ mai ieftin cu cateva milioane bune insa consuma mai mult. Uite ce iti recomand eu:
Procesor:http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8350-40ghz-box/.
Este un octa core care face fata la orice joc cu brio la orice setari.
Placa video:
http://www.pcgarage.ro/......-384-bit/.
Momentan nu ai nevoie de ceva mai sus decat asta.
RAM:
http://www.pcgarage.ro/......-mhz-cl10/
In prezent nu exista joc care sa solicite mai mult de 6-7gb ram la setari maxime.La cerinte 8gb este un pic umflat.
Sursa:
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-600w-1/
Placa de baza:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/980de3-u3s3-r20/
Nu este chiar cea mai decenta dar va face fata. Daca vrei una mai performanta esti nevoit sa scazi din celelalte.Sa iei de exemplu un fx 8300 care este in jur de 6 milioane.
Carcasa cauti tu cum crezi ca te ajungi cu banii.Depasesti un pic 26 milioane dar in urmatorii ani nu vei avea nici o problema cu gamingul intens

| Silion_Liviu-mihai_1995 explică (pentru mihaiwz98):

Multumesc pentru timpul acordat in primul rand :D Ma gandeam la placa video : http://www.pcgarage.ro/......-128-bit/. Este si mai ieftina si vreau o placa Nvidia pentru a putea folosi NvidiaGeForce Experience are multe avantaje : drivere, Shadow Plays,... Apoi la placa de baza nu am vazut nici un review si nu sunt foarte sigur.

| mihaiwz98 a răspuns (pentru Silion_Liviu-mihai_1995):

GTX 750 Ti este o placa video sa zicem de performanta medie un pic tras de par poate mediu spre maricel. Daca doresti o placa video de performanta maxima pentru jocurile din prezent cea ieftina sa zicem ca e macar un r9 270x sau destul de mult peste si nu foarte scump gtx 960