| tdy a întrebat:

Exemplu : Daca am un i5-2410, Nvidia Geforce GTX 750 ( DDR 5).
Daca as dori sa imi maresc memoria ram s-ar potrivi DDR3?
Daca totusi placa video este DDR5?
Multumesc

4 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

laughing E amuzant ca inca mai aud chestia asta. Nu are nici o legatura ddrul placii video cu ddrul memoriei. Poti sa bagi si ddr1. Baga linistit cat ram vrei dar ti-as sugera maxim 8gb ca peste 8 nu mai vezi diferenta.

| tdy explică (pentru EnvyU):

Salut EnvyU! La intrebarea asta am vrut sa ajung de ceva timp si eu ma pricep la pc sau laptop destul de bine ideea este urmatoarea : am un Asus X53s (k53sc)
am i5-2410 dar placa video este Intel 3000 HD si pe el scrie Nvidia geforce GT 520 mx 1 GB dar cand vreau sa instalez driverul pe windows 7 ultimate 64 bit imi spune ca nu este compatibil si merge doar Intel 3000 hd eu ce sa inteleg prin asta. Sper ca ma poti lamuri! Multumesc

| EnvyU a răspuns (pentru tdy):

Pai nici eu nu ma pricep la laptopuri, dar din cate am citit pe net cica gt520 ala lucreaza prin Intel hd 3000. Uita-te la filmuletu asta. Practic cand intrii in jocuri placa nVIDIA incepe sa lucreze pentru ca e mai puternica decat intelu, e complicat.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Nu conteaza ce DDR are ram-ul, dar daca ai deja 8gb nu cred ca vei avea nevoie de mai multi