| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! In cateva zile o sa imi vina primul meu calculator.La descriere scria "fara sistem de operare" ce inseamna? Trebuia sa cumpar ceva sau sa fac ceva cand ajunge calculator-ul?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu iti apare nimic acolo ca de aia e "fara sistem de operare".
trebuie sa faci rost de un kit de instalare pentru windows, pe dvd, stick depinde ce accepta sistemul pe care l ai cumparat si trebuie sa mai faci rost si de cineva care stie sa il instaleze

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa ii instalezi un sisten de operare. Adică cel mai probabil un windows.

| Andrei73802717159 explică (pentru suntserios):

Si trebuie sa il cumpar de undeva sau imi apare ceva acolo cand il pornesc?

| Andrei73802717159 explică (pentru suntserios):

Si de unde pot cumpara un stick de instalare windows si cam cat ar costa?

| suntserios a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Gasesti la eMAG cate versiuni de windows vrei.

https://www.emag.ro/......-2189515/c

| Andrei73802717159 explică (pentru suntserios):

Scuza-ma ca iti pun atatea intrebari si iti irosesc timpul, dar am gasit un windows 10 pro, retail, 32/64 bit, all languages, Licenta electronica activare instanta.Este bun?
30, 50 lei costa.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Nu iti apare nimic acolo ca de aia e "fara sistem de operare".
trebuie sa faci rost de un kit de instalare pentru windows, pe dvd, stick depinde ce accepta sistemul pe care l ai cumparat si trebuie sa mai faci rost si de cineva care stie sa il instaleze