| PRICOAMW a întrebat:

m-am apucat si eu de curand de LOL si vreau sa invat si eu sa joc Jungler. Ce trebuie sa omor ce trebuie sa fac vreau cat mai multe informati.
Multumesc anticipat!

P.S Sa nu-mi ziceti sa ma uit la video tongue

Răspuns Câştigător
| Reb a răspuns:

Salut! Eu sunt un jucator de LoL care a inceput acum 2 ani asa ca te pot ajuta. In primul rand trebuie ai level 10 pe LoL ca sa deblochezi summoner spell-ul Smite. Acesta te va ajuta foarte mult in jungle. Acum, dupa ce ai indeplinit cerintele de mai sus. e timpul sa-ti alegi campionul. pentru inceput iti voi da niste campioni mai ''usori'' de jucat in jungla : Lee Sin, Master Yi, Tryndamere, Shyvana, Jax etc. Acum depinzand de ce campion ai o sa ai mai multe variante de jungle :
A. Campion care foloseste multa mana. Incepi intai cu broasca cea gigantica din apropierea buff-ului numit blue, desigur primind putin ajutor. Exact cand se spawneaza ii dai smite-ul si incepi sa o bati. Cand ramane sub 400-500 viata ii zici sau ii faci semnal tipului care te ajuta sa plece ca sa nu iti fure XP. Dupa aceea bati in ordinea aceasta : blue, lupii, poate si ciorile incat sa faci lvl 3. Cand ai facut lvl 3 daca ai putina viata iti dai recall iti iei iteme ( pe care o sa le scriu la sfarsitul acestui raspuns ) si imediat te duci sa faci gank! Ce inseamna gank? Inseamna ca o sa ajuti un aliat sau doi aliati pe care il/ii vezi ca nu prea se descurca. Trebuie sa incerci sa le asiguri un kill. Deacum te bati in jungle si faci gank-uri cand e nevoie big grin. ( in late game nu prea vei mai sta in jungle, vei sta in teamfight-uri )
B. Campion care consuma putina mana sau are altfel de mana ( fury, energy, wind etc. ) : Incepi de la pietrele din josul red-ului facand exact ca in ghidul A. Dupa aceea ruta este : Red, Ciori, Lupi etc... pana faci level 3.
Dupa ce ai facut level 3 urmezi primul ghid de la partea cu ajunsul la level 3.

Iteme : Desigur pe jungle trebuie sa iti cumperi si iteme. La inceput iti iei Hunter's Machete si 2 potiuni de viata care te vor ajuta pana te duci in baza prima oara. Apoi Hunter's Machete poate evolua in 4 feluri de Smite diferite. Primul ( cel albastru ) poti da smite-ul pe inamici dand putin damage dar aplicand un efect de slow. Al doilea ( cel gri ) daca dai Smite-ul pe un monstru din jungle-ul inamic primesti pentru o scurta durata putin movement speed si primesti mai mult bani daca ucizi monstrul cu Smite-ul.Al treilea tip ( cel mov ) daca folosesti Smite-ul pe un monstru da damage si in jur la ceilalti minioni/monstrii si le da stun. Deasemeni daca il dai pe un monstru primesti viata si mana inapoi. Al patrulea si ultimul tip ( cel rosu ) poti sa dai Smite-ul pe inamic si atacurile tale normale vor da putin damage in timp la inamici pentru o durata scurta( true damage care nu poate fi blocat cu nimic ). Acum aceste iteme au toate 4 evolutii ( la fiecare sunt la fel ). Prima este evolutia rosie adica cea de AD. A doua este evolutia albastra adica cea de AP. A treia este evolutia verde adica cea de TANK si a patra este cea mov adica cea de attack speed. Restul build-ului depinde de campion.

Alte lucruri de mentionat : Daca esti un campion in jungle care nu foloseste mana poti sa ii dai Blue-ul unui aliat care are nevoie de el ( de obicei cel de pe mid ). Deasemeni daca esti un campion care nu prea ataca normal poti sa cedezi Red-ul unui aliat. La inceput ai putea incerca si sa omori dragonul cu ajutorul aliatilor. ( fi sigur sa ai smite-ul si cand esti sigur ca il poti omori foloseste-l astfel incat nu poate sa iti fure echipa inamica dragonul ). La minutul 20 se spawneaza Baron Nashor-ul cel mai greu de omorat monstru din tot jocul care iti va oferi tie si echipei tale un buff gigantic. Iti recomand sa il ucizi cand toata echipa ajuta si este in viata pe la minutul 30.

Monstrii sunt marcati diferit pe harta : cei mai slabi ( ciorile, golemii, lupii ) sunt marcati cu o imagine galbena si mica. Cei medii ( doar broasca ) o imagine galbena putin mai mare. Cei grei ( Blue, Red ) o imagine albastra respectiv una rosie. Cei extrem de grei ( dragon, baron ) o imagine galbena pentru dragon in zona unui rau si o imagine mov pentru baron in zona unui rau.
Acest ghid facut de mine contine itemele spuse doar in engleza asa ca, te rog, schimba-ti LoL-ul in engleza daca vrei sa-l poti folosi cum trebuie.

Wow am scris mult. Daca vrei sa ma adaugi la prieteni sunt KriSSu09 pe EUNE. Bye bye
-Reb

1 răspuns: