| SporeBox a întrebat:

Ma puteti ajuta cu configuratiile unui calculator? As vrea sa imi iau unul nou dar nu ma pricep la caracteristici. Nu sunt un gamer inrait pe pc incat sa imi trebuiasca unul de milioane dar vreau sa imi pot lua unele jocuri mai noi si sa imi mearga fara lag. Deocamdata inca lucrez la buget asa ca nu pot da unul exact, numai sa fiu multumit de el. P.s. Daca ati putea sa imi spuneti si ce fac acele proprietati pe care mi le ziceti as fi recunoscator

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Procesorul: poti pleca de la un i5, eventual un i7, de-a 4-a generatie sau echivalentele de la AMD: ryzen 3 generatiile de la 2000 incolo.
Placa grafica: de la gtx-urile 700-900 incolo, un 1050, eventual Ti, este de ajuns; sau de la AMD: rx 570/580+
RAM: 8-16GB, sunt suficienti
Un HDD de 1 TB sau 500GB + un SSD de 128/240GB sa pui Windows pe el.
Din pacate, nu-ti pot spune multe despre placa de baza, cooler sau sursa. Pentru ce ti-am dat pana acum, o sursa de 500W cred ca-i ok, poate sa mai astepti sa zica si altcineva parerea lui.