| Kraxy a întrebat:

Mi-am schimbat procesorul de curand, mi-am reinstalat si windows-ul. In jocuri (League of Legends, DotA) am un fps drop. 15 secunde ramane la 60 FPS, iar apoi scade la 5-15 si ramane asa vreo 20 de secunde. E de la procesor, sau driverul de la placa video? Tin sa precizez ca am facut update la driver de 2 ori.
Funda pentru cine ma ajuta! happy

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Poate procesorul isi scade frecventa in urma supraincalzirii. Monitorizeaza temperaturile cu programul HWMonitor si vezi care e valoarea maxima cand se petrec drop-urile sau dupa ce iesi din joc. Daca ai peste 70 va trebui sa verifici daca ai prinzi bine coolerul si daca pasta termica s-a intins uniform. Bafta

| Kraxy explică (pentru Zangetsu):

Prima data a mers, vreo 20 de minute nu am avut FPS Drop. Acum din nou. Am intrat în Left 4 Dead 2, la fel e. La LoL la fel. Am pus astazi din nou pasta termica pe procesor si e intinsa uniform, caldura procesorului ramane intre 50 si 60 de grade cand se petrec dropurile, ramane normal. Nu cred ca are legatura procesorul. :/

| Zangetsu a răspuns (pentru Kraxy):

La placa video cat apare?

| Kraxy explică (pentru Zangetsu):

Intre 50 si 61 grade celsius

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Da, temperaturile sunt ok. Unu de pe net zice ca install-ul de la LOL instaleaza si un program numit pando media booster, si cica al ar fi cauza. Dezinstaleaza jocul si descarca installu de pe site-ul oficial http://eune.leagueoflegends.com/

| Kraxy explică:

Am uitat sa precizez
Procesorul e AMD Athlon 64 X2 Dual Core 6000+ de 3.1 GHz, iar palca video ATI Radeon HD 2600 pro. ( nu am mai avut probleme de genul )