| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Nu inteleg ceva. Uitati aici un videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=Nx95sTs5TpI

Intrebarea mea este cum poate sa joace omul asta gta 5 la high cu placa video asta 9800GT 1 gb si eu nu pot juca gta 5 la mediu cu placa asta gt630 2gb ddr3 128 bity?
Am 8 gb ram procesor Intel pentium CPU G3420 3,20 GHZ.

Nu inteleg si eu am 8 gb ram si el el are o placa video mai mica la putere fata de a mea pentru ca mai bun este gt630 decat 9800 gt si procesorul al lui este un pic mai bun dar totusi frecventa la mine este mai mare 3, 20ghz la el 2, 40 ghz.

Deci de ce el poate juca gta 5 la high si eu nu ca eu la cum am pc mai puternic decat el ar trebui sa joc la ultra dar asa joc la low si in oras face un pic de lag si deci care este problema?

De ce tot insist pe intrebarea asta pentru ca nu este drept adica el are pc mai mic si joaca la high si eu ca am pc mai puternic fata de al lui adica la placa video numai bine joc la low.
Cum se face asta?
Si care poate fi problema?

4 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

Geforce 9800 GT este mai buna decat 630. Are 256 de biti fata de a ta care are 128. Si banda de memorie e mai mare. Ai aici si o comparatie dintre a ta si a lui: http://www.game-debate.com/....../index.php
PS: Acel 63% cu rosu arata ca prima placa este mai proasta ca a doua.

| catalin542000 explică (pentru KLiNK):

Pai eu am si o placa 9800 gt de care spui tu si nu merge

| KLiNK a răspuns (pentru catalin542000):

Problema cred ca este de la procesor. El are Quad-core. Care are 4 nuclee si mareste destul de mult FPS-ul.

| FuzZyKenzin a răspuns:

Cred ca stiu de ce ai in oras lag, e de la DirectX11 seteazal la 10 si asa scapi de lag. GTA V abia a aparut pe calc deci e inca in development. Iar cu grafica cred ca e un bug pentru ca pe mine nu ma lasa sa schimb numa directx, in rest se schimba singur. Ar trebui sa adaugi Gta v in Nvidia control panel, sa vezi diferenta dintre fullscreen si windowed, sa dai update la graphic driver