| Tizzer a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg, sa aleg un PS4 sau un PC?
Ajutati-ma cu niste argumente, va rog!

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pe termen lung PS4 ar fi o investitie foarte buna deoarece nu o sa fie nevoie sa investesti in hardware cativa ani buni. Pe de-o alta parte o sa te coste foarte mult jocurile. Grafica este buna, jocurile sunt optimizate foarte bine, ai multe exclusivitati si poti sta confortabil pe canapea in fata tv-ului cu gamepad-ul in mana.

Dezavantaj-ul PC-ului este ca apar noi hardware regulat si pe termen lung e nevoie sa investesti regulat in hardware daca doresti sa te joci la calitate grafica inalta jocuri ce apar.

De exemplu acum 2 ani ai cumparat un high end PC pe care ai dat foarte multi bani iar acum daca doresti sa te joci GTA 5 pe Ultra e nevoie sa mai cumperi niste RAM si o noua placa video (un exemplu).

Un avantaj al Pc-ULUI ar fi ca poti face mai multe lucruri, browsing, office, filme, programare etc.

| S8N a răspuns:

Total PC. Cu un PC, in primul rand, poti sa iti upgradezi acel PC cand vrei tu, cu ce parti vrei tu, iar un Playstation se poate "upgrada" doar atunci cand Sony decide asta lansand alta consola. Motivul 2 este ca o consola este limitata la 30FPS, pe cand un PC nu are limita de FPS-uri, avand mai mult de 500 de FPS-uri pe unele jocuri. Motivul 3 este ca un PC nu este folosit neaparat pentru gaming, ci poate fi folosit in mai multe cai. Motivul 4 este ca in unele cazuri grave, Sony poate sa iti BLOCHEZE consola FARA returnare de bani! Asta insemnand ca daca sa zicem ca primesti acest "ban", toti banii de consola au fost irositi. La un PC asta nu se poate intampla, cel mai rau caz fiind o problema cu Windows-ul, dupa care poti sa iti instalezi altul.

Daca vrei mai multe motive (si stii engleza), poti sa intrii pe Reddit la subreddit-ul PCMasterRace.

Cu toate aceste motive, iti recomand din plin sa cumperi un PC.