| Marius18w a întrebat:

până acum nu de demult am hotărât sa imi iau un playstation sau xbox dar problema e ca nu am o conexiune la internet.
Si intrebarea mea este care model se poate face setupul sau se poate juca si offline?
Playstation 3
Xbox one
Xbox 360
?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Toate merg si off-line, sunt si jocuri video care merg doar online ca asa au fost priectate, dar marea majoritate merg single player fara nicio discutie.
Si pe playstation si pe xbox conexiunea la internet nu te ajuta prea mult daca nu ai un cont platit catre xbox (xbox live gold) sau PS network.
Asa ca stai linistit.
Cand aveam ps4 stiu ca erau titluri de ex. luate la reducere online sau descarcate gratuit online prin contul PS platit, care nu le puteam juca decat daca eram conectat la net chiar daca jucam single-player, sau la fel nu le puteam juca pe unele gratuite decat o perioada de 1 an sa zicem, jocurile erau full dar sub forma de trial cumva.
DVD-urile care le iei second hand, cauti titlurile mai intai pe net si vezi care necesita conexiune la internet pentru a fi jucat (nu pentru download DLC de ex!) si care are poveste single player, pe tine acestea te intereseaza.
Normal ca daca sunt jocuri gen fortnite sau MMORPG-uri care necesita jucatori din toata lumea, este musai sa ai internet daca acel joc nu are poveste si single playes vs A.I.
Nu as lua in calcul nici PS3 si nici xbox 360, ci PS4 sau Xbox one, ps3 si Xbox simplu sunt invechite!
Cele mai performante console actual fiind PS4 PRO si Xbox One X, dar cu siguranta iti sar bugetul acestea.
Asa ca alege ori PS4 (simplu) ori Xbox One simplu.

| Marius18w explică (pentru Simpatic):

Toate bune până aici dar incerc sa spun ca daca imi iau unul din cele de mai sus nou sau secand hand si il conectez la un tv imi trebuie net pentru a face setup sau cont daca este necesar pentru a incepe juca?

| Simpatic a răspuns (pentru Marius18w):

Nu, contul de utilizator sa-i zic asa cand configurezi consola ca si cum ar fi noua, nu este acelasi lucru cu contul platit, deci poti cumpara fara griji.
Deoarece unele modele au avut probleme (celebrul Ylod ) in cazul Ps-urilor, nici Xbox nu-s scutite de problemel datorate supraincalzirii placii video etc nu as cumpara decat o consola second hand dar care este cat mai noua sau inca in garantie sau o consola noua, nu uita de black friday!
Ylod-ul nu trebuie privit ca o buba de fabricatie, ca si la laptopuri cand se supraincalzeste placa video, procesorul si ele se dezlipesc de pe placa de baza, acest lucru se datoreaza proastei utlizari si a unei ineficiente ventilatii a consolei, deviceului.
Adica nu ma joc continuu 6 ore pe setari maxime un joc video si apoi ma plang ca s-a stricat consola, PC-ul sau laptopul, mai ales ca eu n-amn avut grija sa le pun un cooler pad, sa fac pauze o data la 1-2 ore, sa asigur o ventilatie corespunzatoare etc
Cat despre ceea ce ai intrebat deja ti-am raspuns, contul tau de utilizator nu necesita conexiune la internet...cel putin am testam pentru ca de astea am si avut tongueS3, PS4, Xbox 360, xbox one n-am avut ca nu m-a tentat dar nu este diferit nici el de celelalte din acest punct de vedere.

| Marius18w explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc mult cred ca o sa imi achiziționez un xbox 360 din cauza bugetului mic dar si ca din cate am observat pentru un pic de gaming merge...

| Simpatic a răspuns (pentru Marius18w):

Cu placere.