| AndreiGamingg a întrebat:

sunt un fan inrait al jocului Fortnite si m-am gandit sa imi achizitionez un laptop ca sa ma pot juca fortnite fara probleme.
O sa va las cateva intrebari:
-Cate fps o sa prind in Fortnite pe low si medium?
-O sa pot juca pe acest laptop la un nivel ridicat?
-Este ok daca las laptop-ul la incarcat non-stop?

O sa va las componentele laptop-ului mai jos.
Dau FUNDA celui mai bun raspuns, Multumesc anticipat.

Laptop ASUS Gaming 15.6" TUF FX505DD, FHD, Procesor AMD Ryzen 5™ 3550H (4M Cache, up to 3.70 GHz), 8GB DDR4, 256GB SSD, GeForce GTX 1050 3GB, No OS, Black
Procesor
Producator AMD
Nume AMD Ryzen 5™ 3550H (4M Cache, up to 3.70 GHz)
Familie Ryzen 5
Model 3550H
Nucleu Ryzen
Numar nuclee 4
Numar thread-uri 8
Frecventa 2, 1 GHz
Frecventa turbo max 3, 7 GHz
Cache L2 2 MB
Cache L3 4 MB
Tehnologie 12 nm
Procesor grafic integrat Radeon Vega 8
Putere maxima disipata 35 W
Memorie
Capacitate 8 GB
Tip memorie DDR4
Frecventa 2400 MHz
Sloturi RAM 2
Slot 1 8 GB
Suport maxim 32 GB
Stocare
Solid State Disk Da
Capacitate SSD 256 GB
Tip SSD M.2
Dual drive suport HDD/SSD Da, optiune libera
Suport HDD 2.5 inch Da
Placa Video
Producator chipset NVIDIA
Seria GeForce
Model GTX 1050
Memorie dedicata 3 GB
Tip GDDR5
Suport DirectX 12 Da
Placa video Dedicata
Unitate Optica
Unitate optica Nu
Altele Nu are unitate optica integrata
Conectivitate
LAN 10/100/1000 Mbps
Wireless 802.11 ac
Bluetooth 4.2

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Daca pe highest setting merge pe 50-60 https://www.youtube.com/watch?v=UzJrYqPYhVs (daca asa este) sigur o sa-ti duca mai mult...80-100 in functie de setari, poate si mai mult.
La ce te referi "nivel ridicat"? daca te referi la setari la fortnite, sigur.
Preferabil nu. Lasa-l la incarcat decat cand ai ceva de facut pe el, si incearca sa nu il suprasoliciti cand e la incarcat, pentru ca o sa i se duca bateria in timp, o sa se incalzeasca mai rau. Daca vrei ceva "gaming", sa ai cat mai multe pe el, trage spre asa ceva https://l.profitshare.ro/l/7393617 3400 ron. Asta pentru a-ti merge pe high/ultra in minim 20-30 fps orice jocuri. Gta 5 o sa mearga in vreo 50-60 cu toate setarile pe high.

| AndreiGamingg explică (pentru CM7YRE):

Multumesc de raspuns, ai putea sa imi zici pe laptop-ul care ti l-am aratat cate fps o sa prind in GTA 5? dar in cs go? pe setari medium. Mersi mult (Daca nu mai raspunde nimeni in 12 ore iti dau funda!)

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiGamingg):

Cu placere. Probabil undeva intre 40-70 https://www.youtube.com/watch?v=wu-458AMaGk pe GTA5 asemanator si pe CS GO https://www.youtube.com/watch?v=WN4_VrQ3N10. Conteaza sa ti-l optimizezi bine, sa ai totul instalat pe el "corect" (drivere, programe, runtime-uri etc.) si multe altele (si rezolutia). Mersi.dar n-o fac pentru funda. E bine cand cineva cere si accepta ajutorul, si chiar vede ca e o solutie buna (poate chiar cea mai buna) in raspunsul respectiv.

| AndreiGamingg explică (pentru CM7YRE):

Esti de treaba, ce pot sa zic big grinD, Doar ca nu prea stiu sa instalez "Drivere", nu am instalat in viata mea, E greu?

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiGamingg):

Nu. Le descarci, dai next si install si reboot la laptop cand e necesar.
https://www.asus.com/......_Download/ Alegi modelul si versinuea de windows si ai o lista.

| CM7YRE a răspuns (pentru AndreiGamingg):

E ca si cum instalezi programe/softuri etc. In general "dublu click pe executabil..next....next etc.". Depinde de driver, de program.