| IoNuTz96 a întrebat:

Tocmai am terminat Bioshock Infinite dupa ce l-am jucat toata ziulica. Problema sta in felul urmator. Prin simplul fapt ca nu cunosc foarte bine limba engleza(si nu cred ca sunt singur in aceasta situatie), desi am terminat jocul eu nu am inteles absolut nimic din el. Tot ce am inteles la acest joc este faptul ca are o grafica extraordinara care te poseda si te obliga sa il termini fara sa intelegi nimic din el (asa cum sa inamplat in cazul meu deoarece nu stiu engleza foarte bine). Ceea ce va rog eu acum pe voi ( si este evident ce o sa va rog ) este sa imi povestiti povestea acestui joc. Vreau sa inteleg cea se inampla in acest joc ca sa nu imi para rau ca l-am jucat degeaba si mi-am pierdut timpul degeaba. Am cautat si pe google dar nicaieri nu gasesc povestea in intregime. Tot ceea ce gasesc sunt review-uri scurte din care nu inteleg absoult nimic. Va rog foarte mult! O sa va dau cate fude vreti doar explicati-mi ce se intampla in acest joc! Merci mult!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca vrei sa intelegi jocurile, ia si le cumpara si poate o sa le faca si in romana. Iti place sa piratezi, atunci ai macar bunul simt si pune-ti engleza la punct. Oricum povestea la Infinite e destul de incurcata, chiar daca intelegi la perfectie ce si cum se spune acolo tot o sa ramii cam contrariat la sfirsit...

| IoNuTz96 explică (pentru KodrutZ):

Nici un joc de acest gen nu o sa se faca vreodata in romana. Se fac doar in engleza, germana, franceza, spaniola si cam atat (tari civilizate), adica in tariile unde se stie ca firma care a creat jocul respectiv o sa scoata si profit de pe urma lui. Iar in legatura cu pirateria, avand in vedere situatia Romaniei si salariile foarte proaste de 200 de euro pe care le au mai mult de 80% din populatie, nu cred ca cineva isi permite sa cumpere jocuri care costa peste 200 lei sau chiar mai mult. Daca Romania va devenii o tara precum SUA (si aici trecem deja pe filme SF) poate ca atunci o sa imi permit sa cumpar cate jocuri vreau. Pe de alta parte daca in alte tari pentru o familie este ceva normal sa le cumpere copiilor jocuri video, in Romania daca ii spui la mama si la tata asa ceva o sa zica ca esti nebun si obsedat de calculator. Asta se inampla tocmai din cauza baniilor iar oamenii nu inteleg ca de fapt un joc este doar o detasare de lumea reala in care te simti altfel, in care uiti de toate problemele vietii de azi. In Romania nu este normal sa te joci pe calculator, sa socializezi si sa inveti lucruri intelesante de pe internet si nu toate prostiile ce te invata la scoala. In Romania este normal sa stai toata ziua cu botu in carte, sa fi controlat ca un robot, sa mergi la scoala o jumatate de zi, sa nu intlegi nimic, dupa care sa fi foarte obosit astfel incat sa nu mai poti invata nimic, scoala devenind pictisitoare, copii devenind tot mai prosti si manipulati iar tara coborand tot mai in jos. Daca in alte tari scoala pune accent pe socializare, in Romania se pune accent pe invatat pe de rost si alte prostii. Toate se leaga una de alta. Sper ca acum ai inteles problema si nu o sa mai vi cu raspunsuri arogante cum ar fi " Iti place sa piratezi... "

| KodrutZ a răspuns (pentru IoNuTz96):

Salariile sint proaste fiindca angajatii sint prosti si le accepta. Asta nu scuza furtul. Crede-ma ca sint destui care cumpara joace, fie ele la discount sau la pre-order. Normalitatea din Romania o face fiecare dintre noi. Nu e deloc arogant raspunsul, dar nu poti cere continut in romana intr-un mod sau altul (fie jocul, fie un review/tutorial competent) atita vreme cit tu nu esti dispus sa platesti pentru asta. Restul sint doar scuze.

| sammyr a răspuns:

Mai sunt doua parti inainte de bioshock infinite. Intr-adevar este super jocul. Cat despre poveste uite aici http://www.wizoo.ro/jocuri/shooter/articol.html?id=143. Sper ca te-am ajutat. Ca sa il intelegi cat de cat joaca si Bioshock 1 si 2 chiar daca nu prea sti engleza macar intelegi ceva prin imagini.

| IoNuTz96 explică (pentru sammyr):

Site-ul pe care mi l-ai dat tu l-am gasit si eu. Din pacate pe acel site nu este explicat in detaliu povestea. Spune doar ca Elisabeth este cautata de doua grupuri. Este un review aiurea din care nu intelegi nimic. Eu vreau sa stiu cine este de fapt Elisabeth? De ce o cauta pe ea cele doua grupuri /? De ce trebuie sa o salvezi? De ce are puteri supranaturale cu care trece dintr-o lume in alta? Ce sunt acele lumi? Ce scop au acele lumi? Asta nu inteleg!