| raducuio a întrebat:

Vreau sa imi schimb si eu procesorul si am nevoie de parerile voastre.Restul componentelor mele de la PC:

- 4, 00 GB Ram DDR2;

- NVIDIA GeForce GT 620;

- Intel Celeron 1, 8 GHz

M-am gandtit la procesorul Intel Core 2 Duo E7500 2,93 Ghz. Daca aveti alta idee trebuie neaparat ca procesorul sa fie pe 775 socket.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Cel mai bun procesor posibil si pentru configuratia ta actuala pe socket 775, ar fi un Intel e8400 ( 3ghz, 6mb cache, dual-core ). Cel ales de tine e7500 este si ala ok. Faza proasta este ca placa ta de baza nu poate suporta procesorul respectiv, chiar daca acesta are acelasi socket ca al procesorului. Pentru a dovedi acest lucru cum ca placa ta de baza este compatibila, intra pe site-ul producatorului placii de baza si uita-te daca suporta acel procesor.

Bft!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Procesorul e ok, daca il gasesti sau l-ai gasit deja, orice dual core pe socket 775 o sa-ti mearga mai bine ca celeronul resepectiv (bineinteles, si la o frecventa buna). Spune ce buget ai, si-ti recomand modelul maxim, bineinteles, sh, ca nou nout nu prea o sa gasesti.

| raducuio explică:

Un buget de 3-4 milione

| raducuio explică:

Placa mea de baza este ASRock G31M-S R2.0.