| denisTiky a întrebat:

Revin cu intrebarile mele nesfarsite despre procesoare.

Daca imi schimb procesorul cu altul (de la Intel core 2 duo, la Intel core 2 quad q9650) trebuie sa imi fac ceva schimbari la bios, sau alte lucruri de genul? Sau doar am pus procesorul in socket, pun pasta si coolerul si e gata?

Si a doua intrebare ar fi: Intel core 2 quad necesita ceva adaptor de la sk 771 la 775? Daca am vazut socket 775 (la procesor) atunci mai am nevoie de adaptor sau lucruri de astea? Eu am gasit pe internet si ceva xeon care este echivalentul lui q9650 dar acela are socket 771 si trebuie adaptor pentru 775. Sunt derutat cu echivalentele lor si cu astea, eu vreau Intel core 2 quad q9650 cu sk 775. Nu alte procesoare (xeon) care necesita adaptate la de la un socket la altul. Mersi mult! Dau si funda cine ma lamureste cel mai bine (sunt mai greu de cap)

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu trebuie schimbari in BIOS. In cel mai rau caz ceva reglaje desi nu cred. Pui procesorul incet (Atentie la picioruse sa nu se indoaie), pui pasta intr-un strat nu mai gros decat sa devina invizibila partea metalica a procesorului (deci finut) apoi montezi coolerul si il legi la alimentare.
2. Procesorul tau nu necesita adaptor dar daca vrei Xeon trebuie facuta o modificare: http://bit.ly/2Gvr4p7.

| NLS a răspuns:

Core 2 Quad are socket 775, placa de baza la fel.
Ce adaptor vrei sa necesite?
Are nevoie doar de un cooler mai bun decat petarda stock, daca vrei sa il folosesti in jocuri.
(daca faci doar munca office, merge si cu cel stock fara probleme, dar atunci poti ramane la actualul, nu ai nevoie de Q9650. Asta e un procesor de pus la munca serioasa.)

Daca dai link exact cu Xeonul gasit, iti spun si daca merita sau nu afacerea.
Adaptorul este doar o panglica, insa nu stiu unde si daca o gasesti. Nu sunt raspandite pe la noi.
http://www.techdudes.de/1447/sockel-775-am-limit/

CE MAI AI DE FACUT: asigura-te ca ai ultima versiune de BIOS (F7) (sau macar F6)

| denisTiky explică (pentru NLS):

Mersi, si cum vad ce versiune de Bios am?

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Exista mai multe metode:
1. La pornire, in ecranul de PostScreen, iti arata exact versiunea de BIOS (ex F7, F4...)
(notatia "F si o cifra" se foloseste doar la Gigabyte, la celelalte firme difera. Poate sa arate asa: 2.30, sau poate fi orice alta notatie)

2. scrii in caseta de cautare: dxdiag, si in DirectX Diagnostic Tool iti arata data BIOS-ului instalat (si un numar de versiune, dar de forma: Ver 04.06.04 care nu te ajuta)

cauti pe internet pagina placii tale de baza (pe site-ul producatorului), si acolo la rubrica Support- Download. sunt listate toate iteratiile de BIOS (F1, F2, F3...), cu data la care au aparut. Compari si vezi ce data corespunde celei din DirectXDiagnosticTool si aia e versiunea pe care o ai instalata.

3. rulezi cmd si bagi comanda systeminfo
si acolo iti arata undeva pe la mijloc, BIOS Version, tot sub forma de data. Mai departe ca la pasul precedent, compari aceasta data, cu datele la care au aparut iteratiile de BIOS listate pe site-ul producatorului placii de baza.

https://goo.gl/images/pCnfdm

| denisTiky explică (pentru NLS):

In dxdiag pe prima pagina am gasit asa:
BIOS: Award Modulat BIOS v6. 00PG

| denisTiky explică (pentru NLS):

Am cautat in dxdiag si imi spune la BIOS: Award Modular BIOS v6. 00PG. E ok?

| ziftode a răspuns:

De 771 nu am auzit... NICIODATA
daca, chiar ai asa ceva, atunci felicitocurili mele, ai o placa de baza super-exotica (adica foarte rara) si ai sanse foarte, FOARTE MICI sa gasesti un procesor

NU EXISTA adaptoare de procesor de socket, nu au existat niciodata, nu vor exista niciodata, sunt prea multe chestii care NU pot fi adaptate

775 SUX, e veche antica si de de mult, eu am avut (inca il mai am pe undeva) quad core Q6600 pe 775 si am trecut la un dual core 1155, de ce... pentru ca pci expressul nu facea fata la placi video noi, si pe ala vechi mergeau cu probleme!

deci, daca tot esti asa de pornit, fa upgrade CUM TREBUIE, lasa masocheala cu placi de baza vechi

| denisTiky explică (pentru ziftode):

Cum sa nu auzi de socket 771. inseamna ca stai in pestera si nu ai auzit, ori este genul de om care isi investeste toti banii in pc si a uitat de unde a plecat, adica de la socket 771-775, poti cauta pe internet daca vrei ca sa te convingi singur. Si nu imi iau Intel core 2 quad q6600, ci Q9650, care este mai nou decat ala (cred). Bani sa imi fac un pc decent nu am momentan, cand o sa am, o sa imi fac eu pc cum trebuie momentan vreau sa imi schimb procesorul iar in viitorul apropiat o sa imi iau si o placa video mai buna, ca asta pe care o am acum... As vrea sa trec la ceva gtx de vreo 2-3 gb. Dar nu intru acum in amanunte ca nu are rost, cand o sa fie cazul, logic ca tot la TPU o sa apelez si o sa va cer sfaturi. Mersi mult ca ai raspuns (;

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

Macar la un lucru are mare dreptate ziftode, initial am omis asta.
Pe socket 775 sa pui o placa video precum 1050, nu castigi nimic, nu va merge la adevarata ei putere, fiind limitata de magistrala PCIex 2.0 a socketului 775.
(placile de dupa 2012 sunt pe PCIex 3.0. Merge sa infigi o placa noua intr-un slot vechi, dar va rula la viteza mai mica a slotului vechi.)