| Jokeras1611 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu la ce foloseste Procesoru PC-ului. Vreau mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Procesorul este una dintre cele mai importante componente a unui calculator.Procesorul (CPU – Central Processing Unit = unitatea centrala de procesare) este cel care coordoneaza si integreaza totul, de la componentele instalate pe sistem pana la programele cele mai complexe. El proceseaza date si comenzi, primind si trimitand informatii codate in limbaj binar prin impulsuri electrice. In mare, el este raspunzatorul pentru viteza de reactie a calculatorului nostru. Detalii mai ample ai aici: http://tiny.cc/rv3puw

1 răspuns:
| RocKzZ a răspuns:

Pai procesorul este ca sa iti mearga jocurile. Adica daca ai o placa video buna sa ruleze pe placa video cat mai bine ca sa ti se vada bine si sa nu mearga sacadat. Cel mai bun procesor : Intel Core I7 Sandy Bridge
eu am de abia Intel Core I3. Funda? Nu o sa ma complic prea mult.