| ckckrish a întrebat:

Din pur interes vreau sa stiu ce anestezie se foloseste in medicina?
Cat mai multa informatie, denumiri si detalii va rog, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Spray cu lidocaina pentru un efect local si de suprafata (superficial), lidocaina sau xilina injectabil local intradermic+subcutanat pentru suturi, de exemplu.
Si pentru generala, sunt mai multe tipuri... Se face cu barbitudice, ketamina, s-a.

6 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Cea mai folosita emulsie se numeste Propofol.
Dar, pentru ce vrei sa stii asta? Mi se pare cam dubioasa intrebarea ta.

| ckckrish explică (pentru Florentina9210):

No worries totul e sub control. Multumesc pentru raspunswinking

| Florentina9210 a răspuns (pentru ckckrish):

Maa? tu vrei sa o pui la punct pe fosta, este? laughing

| ckckrish explică (pentru Florentina9210):

Hahaha big grin. nu, eu nu am prietena si nici fosta din simplul motiv ca 1) nu am timp si 2) chiar si daca as avea timp, nu cred ca are vreun sens sa formez relatii la varsta mea (17 ani), deoarece nu doresc relatii de scurt timp. nu vad logica. Dar totusi, pe viitor e buna ideea ta cu "pusul la punct" big grin

| Florentina9210 a răspuns (pentru ckckrish):

''nu cred ca are vreun sens sa formez relatii la varsta mea (17 ani)'' tipu' cu anestezia, gandesti bine big grin Asa si trebuie sa iti stea mintea la invatat, ai timp destul si de relatii.
sI totusi, nu mi-ai raspuns, la ce iti trebuie. curioasa si eu happy
Da, sa o legi de scaun, ii faci o injectie, dar sa te asiguri ca nu se poate misca, dar in acelasi timp sa simta tot. Si la fiecare raspuns negativ, ii dai cate o palma, asta in cazul in care te va insela! Hahaha

Răspuns utilizator avertizat