| Andrei189 a întrebat:

Salut, un pc cu sursa de 550w, gtx 1060 de 6gb si 6 ventilatoare cat ar consuma 20 de ore pe zi? Timp de o luna

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Amice, anul ăsta am consumat 1787 kWh în 211 zile. Deci am un consum mediu de circa 353 W.

1 răspuns:
| Jurasim a răspuns:

Pai trebuie sa vezi specificatiile lor.
Puterea se masoara in W (wati) avand ca multiplu KW (kilowatul) in urmatorul raport: 1KW = 1000W
Ennergia electrica se masoara in Wh (wati-ora) si are ca multiplu KWh (kilowat-ora) in urmatorul raport: 1KWh = 1000Wh
Energia electrica este direct proportionala cu puterea prin urmatoarea relatie: E(KWh) = P(KW) * T(ore)
Orice echipament electric in mometul in care este conectat la retea devine consumator de energie. Energia consumata de acest consumator este direct proportionala cu puterea lui electrica inscrisa pe eticheta. De exemplu un uscator de par electric cu o putere de 1500W, daca este folosit continuu timp de 10 minute consuma o energie electrica egala cu: Timpul(ore) = 10 minute/ 60 minute = 0, 17 ore si 1500W * 0, 17 ore = 255 Wh
Sau de exemplu un TV care are o putere de 100W, daca va functiona 5 ore va consuma 500Wh, iar cazul in care va functiona 10 ore va consuma 1KWh
In cazul tau, calculele le faci tu cu specificatiile date. Ti-am dat doar niste exemple.

| doctorandus a răspuns (pentru Jurasim):

Amice, anul ăsta am consumat 1787 kWh în 211 zile. Deci am un consum mediu de circa 353 W.