| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de ajutor in legatura cu GTA 5. Inainte imi mergea foarte bine GTA 5. Acum cu rezolutie HD si setarile toate date pe minim imi merge uneori sacadat, in unele locuri de pe harta am si 5-10 fps, in general imi merge intre 10 si 50 de fps, schimbarea asta de la 10 la 50 fps are loc de cateva ori pe secunda, dar in unele locuri din oras am maxim 10 fps...
Laptopul meu are următoarele caracteristici:
Windows 10 pro pe 64 bit
Procesor Intel(R) Core (TM) i7-8550U CPU @ 1, 80 GHz 1, 99 GHz
8 GB RAM
Placa video nVidia.
Nu stiu ce sa fac, inainte nu era asa, imi mergea bine, dar acum imi merge asa, chiar si cu rezolutia setata la HD 1280x720 si toate setarile pe normal (ca nu are minim). Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| Utilizator23124 a răspuns:

Intel Graphics este placa video a procesorului, nVidia depinde si ce placa. Incearca sa dai click dreapta pe iconita jocului, mergi la "Run with graphic procesorr" si alege nVidia. Pentru a afla mai multe detalii despre componentele tale hardware, scrie in search dxdiag si acceseaza executabilul.

10 răspunsuri:
| Utilizator23124 a răspuns:

Salut, am avut aceaiasi problema, dupa ce am dezactivat Anisotropic Filtering (cred ca asa se numeste) totul a revenit la normal si a mers bine. O alta problema ar fi procesorul, dar de asta nu pot spune sigur.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Utilizator23124):

Nu imi merge nici asa. Am incercat asa si tot naspa imi merge GTA. Oare nu mai exista alta varianta? Ca nu pot sa înțeleg cum pe un laptop i7 sa nu imi mearga bine gta 5 si pe laptopuri i5 merge cu setarile mele. Si nu l-am luat piratat, l-am descarcat de pe epic games luni

| Utilizator23124 a răspuns (pentru Hutzy95):

Poate e de la frecventa (poate sa faca bottle neck) sau placa video nu are destula memorie? ce placa video ai?

| Hutzy95 a răspuns (pentru Utilizator23124):

Placa video nVidia si imi mai arata ceva cu Intel Graphics. Nu inteleg de ce imi merge in reluare, si CSGO la fel imi merge in reluare si am un prieten caruia ii merge CSGO si GTA 5 la setari normale super bine si are la CSGO vreo 150 fps si eu am maxim 20.
Exact asa imi mergea pe un laptop din 2014 HP 250 g1 si pe i7 tot asa imi merge, nu inteleg de ce ca doar e i7 nu i3

| Hutzy95 a răspuns (pentru Utilizator23124):

Am incercat si asa cu clik dreapta si rulare de pe placa video nVIDIA dar trebuie sa joc din aplicatia rockstar, altfel nu imi da voie si cam tot asa se vede.
Am un Asus x540ubr
Intel (R) Core (TM) i7-8550U CPU @ 1, 80 GHz (8 CPUs) ~2GHz
8 GB ram
3678 MB used, 6824 avaiable
Directx 12
Astea la sistem. La video imi arata:
Intel (R) UHD Graphics 620
Total memory 4163 mb
Display memory 128 mb
Shared memory 4035 mb
Si imi merge exact cum imi mergea pe laptop i3?

| Utilizator23124 a răspuns (pentru Hutzy95):

Ok, o varianta ar fi sa lansezi aplicatia Rockstar cu nVidia si atunci implicit tot ce lanseaza aplicatia Rockstart va rula cu nVidia. A doua varianta este sa intri in setari la GTA V si sa setezi sa ruleze pe versiunea directx 10.1 si cu anisotropic filtering off.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Utilizator23124):

Multumesc pentru sfaturi, am incercat asa si pana la urma merge rulat pe nVIDIA, am dat si pe directx 10.1, merge bine acum. Multumesc inca odata

| Utilizator23124 a răspuns (pentru Hutzy95):

Cu placere, in viitor posibil sa fie nevoie sa dai update la driverele placii video ca sa mearga directx 12, ar fi putut fi o problema, dar ma indoiesc.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Utilizator23124):

Am mai observat un lucru, cand laptop-ul nu este in priza imi merge orice joc cu mai putine fps-uri. Dar cand este in priza totu e normal, merge super bine, azi dimineata mi-am dat seama de toata treaba asta, iar ceea ce ai zis tu cu optiunile din gta 5 ma ajuta sa am fps-uri destul de bune cand laptop-ul nu este in priza, iar cand este in priza imi merge si pe rezolutie full HD

| Utilizator23124 a răspuns (pentru Hutzy95):

Cand un laptop nu este in priza acesta are resursele gestionate de sistemul de operare ca sa nu foloseasca totul prea repede, adica sa nu se termine bateria imediat, si atunci el limiteaza puterea la toate componentele, dar cand e in priza nu are aceasta limitare pentru ca are energie infinita, nu poate sa ramana fara baterie.