| georgiocool a întrebat:

Salutare am si eu o intrebare; am un pc Placa de baza ASUS P5LD2-VM/S, LGA 775, FSB 1066, 4 x DDR2, Video Onboard, SATA. si mai nou i-am pus o placa video nividia geforce 9800 gtx 512 mb problema este ca nu mai am citeste toti rami dupa ce am pus placa video pe aceleasi windows xp 32 bit imi citeste max 2 gb in bios imi arata totalul, inainte citea 3, 5 gb exista o metoda de instalat ceva?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Da. Instalează s.o. pe 64 de biți. Altfel, o zonă din RAM e mapată ca adrese de I/O pentru noua placă video. Și evident, s.o. actual nu poate folosi tot RAM-ul instalat.