| ilusha a întrebat:

Salutare... am un Asus u52f si are ram de 4gb hardu de 500 bg placa video este Intel(R) core i3...

Total memorie grafica disponibila 1696 MO

Memorie video dedicata 64 Mo

Memorie de sistem partajata 1632

toate jocurile imi merg cu lag dince cauza?
ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Apropo,am avut un laptop cu o placa video identica, am jucat fara probleme jocurile astea pe setari high/ultra:
gta 4
battlefield 3
saints row the third
mafia 2
nfs the run
nfs world
darksiders 2
the dark knight rises
sleeping dogs
homefront
portal 2
left 4 dead 2
call of duty modern warfare 3
dirt 3
grid
si mult mai multe, nu am avut un joc care sa imi faca probleme

9 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Placa video e integrata, e un Intel hd graphics, si daca ai jucat jocuri precum battlefield 3 sau max payne 3 e normal sa iti faca lag, ai placa video slaba, la unele jocuri incearca sa setezi grafica si rezolutia mai mica, ai facut o alegere proasta daca ti-ai luat laptop-ul asta pentru jocuri

| ilusha explică (pentru bogdan324):

Multumesc bogdann! oricum ce leptopp e bun pentru jocurii... cu placa video intell...sau inviDia?

| bogdan324 a răspuns (pentru ilusha):

Cu nVIDIA, uite unul bun pentru jocuri
http://www.pcgarage.ro/......1gb-black/
este vreo 15 milioane, ieftin pentru performantele astea

| ilusha explică (pentru bogdan324):

Pretul imi convineee... nu mai sa fie bunn...nu am mai auzit de firma aceasta LENOVO. dupacum am vazutt a colo e bun.placa nVIDIA-> am auzit ca sunt mai bune placile video nIVIDIA pentru jocuri?
da Memorie dedicata 1024 mb asta ca cum arveni ca 1BG si se pun in functiune pentru jocur?

| bogdan324 a răspuns (pentru ilusha):

Deci,placa video e dedicata, deci acei 1gb de pe placa video nu sunt luati din memoria ram, pe el merge orice joc.

| ilusha explică (pentru bogdan324):

O_o mmm tare. si la mine de cauza poate sa nu mearga?! meam scos zilele astea nfs Mostuanted 2012 si nu-mi merge... am si Call of Duty - Black Ops si imi mege cu lagg. sad
da la tine citi erau, dedicati memorie video la mine 64 mo
cind meam luat laptop adica sora mea mea luat nu am fost sa vad ce imie
mergeau bine jocurile acuma chiar mai nimic...
da dupa cum vad la mine ca placa mea video are 1 gb sau ma insell. sau ce unde nu-i e de ajuns ca sami tina jocurile?

| bogdan324 a răspuns (pentru ilusha):

Most wanted 2012 si black ops nu merg bine pe placa aia, cine te-a mintit ca iti merg jocurile alea pe laptopu ala?
la mine erau 32mb dedicati, tu ai aia 1gb si ceva luati din ram, deci degeaba ai aia 1gb din ram ca placa aia video e mai proasta decat o nVIDIA veche din seria 8000

| bogdan324 a răspuns (pentru ilusha):

Apropo,am avut un laptop cu o placa video identica, am jucat fara probleme jocurile astea pe setari high/ultra:
gta 4
battlefield 3
saints row the third
mafia 2
nfs the run
nfs world
darksiders 2
the dark knight rises
sleeping dogs
homefront
portal 2
left 4 dead 2
call of duty modern warfare 3
dirt 3
grid
si mult mai multe, nu am avut un joc care sa imi faca probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai placa video este integrata si de aceea merg greu jocurile

| adiparvan a răspuns:

Nu se prea leaga o placa de baza Asus cu o placa video Intel