| Florin_George_1995 a întrebat:

Am dat la propietati la placa mea video si scrie asa:
-total memorie grafica disponibila:1696 MO
-memorie video dedicata:64 MO
-memorie video sistem:0 MO
-memorie de sistem partajata:1632MO

Ce inseamna asta? Ca am placa de 1696 MO? Si ca foloseste doar 64 sau ce? Ajutooor!

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da asta inseamna din x isi foloseste doar 64 de rami memorie video, ea baga un joc sa vezi cum scade, memoria sistemului era de 0 ori are placa externa video nu? nu inteleg acel zero

| dannyel86 a răspuns:

Placa video integrata (in placa de baza) foloseste memoria din rami, iar performanta acesteia poate fi modificata din Bios intre limite minime si maxime, stabilite de producator. Cu alte cuvinte, cei 64 mb sunt luati din valoarea totala a memoriei ram. Daca aveai placa video dedicata (separata de placa de baza), valoarea memoriei ram ramanea neschimbata si o utilizai la capacitate maxima.
Daca, de exemplu, modifici valoarea memoriei placii video integrate (sa spunem, 128 mb), aceasta memorie se scade din rami, care vor lucra cu o memorie mai mica cu 128 mb, pe care ai dedicat-o placii video.
Am vorbit de modificarea memoriei placii grafice dedicate intrucat valoarea 64 mb este foarte mica (pentru jocuri si aplicatii), memoria ta ram permitand sa mai scazi din aceasta si sa aloci un pic mai mult pentru placa video. Modificarile se fac din Bios, de aceea e bine sa apelezi la persoane care au cunostinte IT.

| Seby90 a răspuns (pentru dannyel86):

Ram nu are plural, nu exista cuvantul rami.

Placa video este integrata in procesor de vreo 4 ani incoace.

| dannyel86 a răspuns (pentru Seby90):

Mersi de lamuriri. Utilizatorul nu a specificat ce sistem foloseste, dar, daca memoria minima dedicata e de 64 mb, am dedus ca nu e pe tehnologia de care vorbesti tu (placa integrata in procesor).

| Florin_George_1995 explică (pentru dannyel86):

Pai am windows 7 professional sp1 64 bit, 4 gb ram, procesor Intel celeron g 1620 2.70 GHz

| RAY a răspuns (pentru Seby90):

Acel zero ce este? -memorie video sistem:0 MO

| Florin_George_1995 explică (pentru RAY):

Da
-memorie video sistem: 0 MO

| RAY a răspuns (pentru Florin_George_1995):

Da de ce zero asta nu inteleg

| Seby90 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, ar putea oferi mai multe informatii, un dxdiag, numele procesorului, placii de baza, laptopului eventual.

Nici nu stiu de unde are aceste informatii macar.

| Florin_George_1995 explică (pentru Seby90):

Pai am windows 7 professional sp1 64 bit, 4 gb ram, procesor Intel celeron g 1620 2.70 GHz si informatiile ce placa video le am de aici `click dreapra, rezolutie ecran, setari complexe si imi da asa Propretati generic PnP monitor si Intel(R) HD Grafics si acolo am gasit asta :
-total memorie grafica disponibila:1696 MO

-memorie video dedicata:64 MO

-memorie video sistem:0 MO

-memorie de sistem partajata:1632MO

Cand caut cu dxdiag imi spune ca am memorie total, aprox:1696 MB

| Seby90 a răspuns (pentru Florin_George_1995):

Intel hd graphics e placa video din procesor. Pretty much nothing, cred ca abia iti merg filmele 1080. Anyways, nu iti bate capul. Practic nu ai placa video, ai un chipset minor.

| Seby90 a răspuns:

Ai placa video integrata, si folosea 64 mb in momentul ala, sau 64 minim, iar la nevoie urca pana la 1700... Cel mai bine vezi in dxdiag. Ii dai run.

| Florin_George_1995 explică (pentru Seby90):

Adica placa video e de 1696 de MO?